Razem twórzmy przestrzeń miasta

Szanowni Państwo

Gdy dwa lata temu przygotowaliśmy się do pierwszego wdrożenia Budżetu Obywatelskiego nikt z nas nie był do końca pewny, jak projekt odbiorą mieszkańcy. Już samo wydzielenie pieniędzy na partycypację spotkało się ze sprzeciwem niektórych radnych. Dziś po dwóch edycjach nikt już chyba nie ma wątpliwości, że był to strzał w dziesiątkę. Zaczynaliśmy od kwoty 1,6 mln zł. W kolejnym roku do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy 2,1 mln.  Do idei partycypacji przekonują nie tylko słowa, ale konkretne inwestycje. Efektem zaangażowania Chorzowian są m.in. rondo na skrzyżowaniu Parkowej i Kościuszki,  liczne miejsca parkingowe w Chorzowie Batorym, parking przy 3-Maja,  siłownie plenerowe w Batorym i Parku Róż, zrewitalizowany Park Hutników czy wyremontowana Aleja Wycieczkowa prowadząca do parku Śląskiego. To owce dwóch edycji Budżetu Obywatelskiego.
Każdego roku notujemy większe zainteresowanie projektem. Przybywa głosujących tą tradycyjną drogą, poprzez wrzucenie głosu do urny oraz przez internet.  Ale w Budżecie Obywatelskim chodzi też o jeszcze coś.  Projekt ma pobudzać mieszkańców do większej aktywności, do dyskusji  o kierunkach rozwoju miasta . I to się nam udało. W wielu dzielnicach powstały nieformalne grupy wsparcia konkretnych inwestycji. Ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać, konsultować się i umawiać, by poprzeć konkretny projekt.  
Przed nami trzeci już Budżet Obywatelski. Teraz chorzowianie zdecydują o podziale 2,4 mln zł.  Miasto podzielone zostało na 8 okręgów do głosowania. Zaczynami konsultacjami społecznymi i zbieraniem propozycji mieszkańców. W czerwcu odbędzie się głosowanie. Pod koniec lipca poznamy zwycięskie propozycje.   Niech nie zniechęca Państwa to, że może Wasz projekt w poprzednich edycjach nie uzyskał największej liczby głosów i nie został zrealizowany z pieniędzy przeznaczonych na partycypację. Zapewniam, że z dużą uwagą czytamy każdą Państwa propozycję. Są one dla nas wskazówką, czego oczekują Państwo od miasta i co, w Państwa dzielnicy, powinno być jak najszybciej zrealizowane.

Dlatego gorąco namawiam do czynnego udziału w Budżecie Obywatelskim.

Andrzej Kotala
Prezydent Chorzowa