Noc Muzeów 2018 - 19.05
2018-05-14

Spacer po Kotle Czarownic, zwiedzanie schronu bojowego i wspólne sadzenie kwiatów – to atrakcje, które czekają na uczestników chorzowskiej Nocy Muzeów 2018.

 

19 maja, sobota:

Miejska Galeria Sztuki "MM", ul. Sienkiewicza 3
17.00 - Sadzenie roślin z Plantacji Sztuki w przestrzeni miejskiej.
18.00 - Widowisko multimedialne „Pan Tadeusz” w wykonaniu uczestników warsztatów recytatorskich i Lekkiego Teatru Przenośnego.
20.00 - Promocja książki Macieja Mazurka - „O sztuce – Krytyka, teoria rozmowy”. Z Maciejem Mazurkiem rozmawiać będzie Piotr Naliwajko
22.00 - Preformance – A[RT}ction – Edyta Dzierż

 

Muzeum w Chorzowie, ul. Powstańców 25
17.00 - Otwarcie wystawy "Nie tylko wspomnienia. Chorzów w obiektywie Czesława Polańskiego". Wystawa powstała w ramach 150 rocznicy nadania praw miejskich Królewskiej Hucie.
17.30 - Wykład: Niezobowiązujące skojarzenia, czyli Chorzów między lokalnością a uniwersum, dr Jacek Kurek.
18.15 - Zajęcia dla dzieci: Przygody pana Żelazo w podróży do ludzi, dr Jacek Pieprzyca
19.00 - Wykład: Malarskie oblicza Chorzowa, prof. Irma Kozina.
18.00 - 20.30 - Zwiedzanie wystaw z kuratorskim oprowadzaniem: „Nie tylko wspomnienia. Chorzów w obiektywie Czesława Polańskiego”, „Stanisław Pietrusa. Medale i rzeźby”, „Z dziejów pieniądza Polska – Śląsk”.
20.30 - Koncert: „Fascynacje muzyczne Kwartetu Flautato”.

 

Stadion Śląski
od godziny 19.00
Plan nocnego zwiedzania:
• wejście bramą nr 1
• przejście tunelem na arenę główną
• czas na zwiedzanie wnętrza obiektu i wykonanie pamiątkowych fotografii
• możliwość zobaczenia unikatowej wystawy oficjalnych programów i plakatów wydanych z okazji najważniejszych sportowych imprez na Śląskim
• możliwość zakupu gadżetów stadionowych w tym monografii „Stadion Śląski. Kocioł Czarownic- 1956-2018”
• przejście tunelem i wyjście bramą nr 7

 

Schron Bojowy nr 5, ul. Katowicka 168
od godziny 20.00
Poza wycieczką po zakamarkach schronu uczestnicy mogą liczyć na spotkanie z prawdziwymi wojskowymi i rekonstruktorami z różnych epok, nie zabraknie również wojskowego sprzętu.

 

18 maja, piątek:


Na rozgrzewkę przed Nocą Muzeów, w chorzowskim magistracie chętni będą mogli poznać historię zabytkowego gmachu i zajrzą w niedostępne na co dzień zakamarki. Podczas wycieczki z przewodnikiem mieszkańcy zobaczą podziemia oraz wspiąć się na wieżę zegarową. Tegoroczne wydarzenie wpisuje się w obchody 150-lecia nadania praw miejskich Królewskiej Hucie. Przed urzędem zaparkują zabytkowe samochody, po budynku spacerować będą aktorzy w strojach z XIX wieku, a każdy z gości będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle olbrzymiej widokówki sprzed 150 lat. Zapisy: http://chorzow.eu/aktualnosci/7156-nocne-zwiedzanie-i-pokoje-zagadki--1805.html

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć