Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 12/2018
2018-04-09

RADA MIASTA

 

KOMISJE

10.04 godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

 

DYŻUR RADNEGO

12.04. (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Marek Krupa

 

 


AKTUALNOŚCI

 

Chorzów uwalnia kulturę


Chcesz zorganizować festyn sąsiedzki, kino plenerowe lub koncert? Zgłoś swój pomysł do konkursu "Kultura na wolności". W Chorzowie wystartował program grantowy na inicjatywy kulturalne. To kolejny projekt dedykowany młodym: wnioski mogą składać chorzowianie między 16 a 35 rokiem życia. W prostym formularzu dostępnym na stronie www.chorzow.eu i www.chck.pl należy podać m.in. krótki opis wydarzenia i szacunkowy kosztorys. Na dodatkowe punkty mogą liczyć projekty, które realizowane będą w plenerze, związane są z tematyką rowerową lub nawiązują do jubileuszu 150 lat nadania praw miejskich. - Naszym celem jest „uwolnienie” kultury.  Chcemy żeby w przestrzeni miejskiej organizowane były nie tylko wielkie wydarzenia, ale także mniejsze projekty kulturalne. Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi kultura w Chorzowie stanie się jeszcze bardziej dostępna – wyjaśnia Prezydent Miasta Andrzej Kotala. W puli programu znajduje się 45 tys. zł. Każda inicjatywa może uzyskać wsparcie w wysokości od 3 tys. do 10 tys. zł. Wnioski można składać do końca kwietnia. Specjalnie dla pomysłodawców zorganizowane zostaną warsztaty. – Wszystkich, którzy chcą skonsultować swój wniosek zapraszamy 11 kwietnia do Chorzowskiego Centrum Kultury. W godzinach od 17:00 do 19:00 każdy będzie mógł skorzystać z profesjonalnej pomocy podczas pisania wniosku – zaprasza dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury Tomasz Ignalski

 

 

Mieszkania dla młodych chorzowian


W samym centrum miasta, obok szybu Prezydent i zaledwie kilkanaście minut spacerem od Parku Śląskiego – to lokalizacja nowych mieszkań, do których wkrótce wprowadzą się młode pary, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Miasto ogłosiło nabór wniosków do pierwszej edycji programu „Mieszkanie dla Młodych Chorzowian”. W puli znalazło się 16 mieszkań komunalnych w powstającym właśnie TBS-ie przy ul. Kościuszki. –  Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek zostanie oddany do użytku już w czerwcu – zapewnia Marcin Michalik, wiceprezydent miasta. O mieszkania w ramach programu mogą ubiegać się chorzowianie, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia. Na dodatkowe punkty mogą liczyć pary, małżeństwa i rodziny z dziećmi, a także osoby z wyższym wykształceniem. Premiowany będzie również długi okres zamieszkania na terenie Chorzowa. –  To program dedykowany młodym mieszkańcom, którzy rozpoczynają dorosłe życie lub szukają swojego miejsca „na stałe”. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania lub wzięcie kredytu, dlatego specjalnie dla nich przygotowaliśmy korzystną ofertę – wyjaśnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Lokale mają powierzchnie od 29 do 63 metrów kwadratowych. W puli znalazły się kawalerki oraz mieszkania dwu- i trzypokojowe. Dwa mieszkania przystosowane są do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Zgłoszenia można składać do 30 kwietnia w Urzędzie Miasta w Chorzowie. Szczegółowe informacje oraz formularze aplikacyjne dostępne są stronie: http://www.bip.chorzow.eu/index.php?id=152238932213366020
W nowym budynku przy ul. Kościuszki powstanie także 45 mieszkań w ramach oferty TBSu. Mieszkania te będzie można wykupić na własność.

 

 

Z bieżni na najwyższą górę świata


Chorzowianka Magdalena Gorzkowska zaraz po świętach wyruszy na wyprawę na Mount Everest. 3 kwietnia na stadionie miejskim przy ul. Lompy sportsmenka odbyła ostatni trening przed wspinaczką. – Alpinizm nie jest tanim sportem. Żeby móc wejść na Mount Everest musiałam pozyskać 130 tys. zł. To nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów – zdradziła podczas treningu Gorzkowska. Wyprawę finansowo wsparło także Miasto Chorzów.
Gorzkowska na swoim koncie ma nie tylko zdobyte szczyty: Kilimandżaro, Elbrus, Aconcague i Mount Blanc, ale także liczne sukcesy biegowe. Zanim zaczęła się wspinać zdobyła halowe wicemistrzostwo świata w Portland i reprezentowała kraj na olimpiadzie w Londynie.

 

 

Chorzowianie z nagrodami w konkursie Śląska Fotografia Prasowa


Chorzowianie zajęli dwa stopnie na podium w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej. Drugie miejsce zajął Janusz Cedrowicz za zdjęcie "Z nogami w chmurach…". Trzecie miejsce przypadło Maciejowi Jarzębińskiemu za cykl "Surreal Silesia". Gratulujemy!

Głównym celem konkursu jest promocja regionu, jak również dokumentacja wydarzeń i przemian zachodzących wokół nas. Fotoreporterzy zgłaszają swoje najlepsze zdjęcia wykonane w poprzednim roku. W konkursie uczestniczą profesjonalni fotograficy i amatorzy, współpracujący z lokalnymi gazetami i portalami internetowymi lub zamieszkali na Śląsku – w tym także z województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz morawsko-śląskiego i ołomunieckiego Republiki Czeskiej. Najlepsze fotografie konkursowe wybiera profesjonalne jury. Wyróżnione prace są eksponowane na wystawie w holu głównym Biblioteki Śląskiej. Podczas tegorocznej jubileuszowej edycji wpłynęły 484 zdjęcia od 52 autorów. Następnie do wystawy konkursowej zakwalifikowanych zostało 140 zdjęć od 32 autorów.

 

 

Drogi sąsiedzie, nie rób gańby


Chorzów po raz kolejny przypomina mieszkańcom o obowiązku sprzątania po psach. Tegoroczna akcja „Nie rób gańby” to nie tylko więcej patroli straży miejskiej, zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów podstawówek, ale także… zawieszki na klamkę. – Otrzymaliśmy wiele sygnałów od mieszkańców, że chcą zwrócić uwagę niesprzątającemu sąsiadowi, ale nie wiedzą jak to zrobić albo obawiają się nieprzyjemnej reakcji. To znak, że chorzowianie chcą wspólnie walczyć o czyste miasto – wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju Marcin Michalik. Urząd Miasta przygotował więc specjalne zawieszki na klamkę, dzięki którym każdy może przypomnieć właścicielom czworonogów o obowiązku sprzątania. Na zawieszce znalazła się też informacja o bezpłatnych woreczkach na psie odchody, które można odebrać w Urzędzie Miasta po okazaniu aktualnej książeczki szczepień psa. Zawieszki można odebrać w BOMach lub Urzędzie Miasta lub samodzielnie wydrukować z plików, które można pobrać TUTAJ
– Ostrzegamy, że za lenistwo można sporo zapłacić. Mandat za niesprzątanie po psie to nawet 500 zł. – przypomina Henryk Rusnak z chorzowskiej Straży Miejskiej. Wraz z początkiem wiosny Straż Miejska zwiększy częstotliwość patroli na osiedlach, skwerach i w parkach rano oraz wieczorami - w godzinach w których właściciele najczęściej wyprowadzają psy. – Warto podkreślić, że w Chorzowie nie brakuje odpowiedzialnych właścicieli, którzy dbają o swoje psiaki i czystość w mieście. Dla nich i ich czworonogów mamy drobne upominki – specjalne pojemniki na woreczki i psie przysmaki – dodaje funkcjonariusz. 

29 marca w Przedszkolu nr 11 w Chorzowie odbył się briefing prasowy inaugurujący akcję „Nie rób gańby! Sprzątaj po swoim psie”. Po krótkiej prezentacji nowej odsłony kampanii, w przedszkolu odbyły się zajęcia dla maluchów związane z dbaniem o psy. Dzieci dowiedziały się m.in. jakie są obowiązki właściciela czworonoga i jak prawidłowo zachować się wobec psa.

 

 

Spotkanie organizacji pozarządowych w Chorzowie Batorym


Chorzowska Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej Hospicjum w Chorzowie serdecznie zapraszają organizacje pozarządowe działające na obszarze Chorzowa Batorego na spotkanie o charakterze zapoznawczo-integracyjnym, które odbędzie się 5 kwietnia o godzinie 16.00 w siedzibie Centrum Afirmacji Życia (Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej Hospicjum w Chorzowie) przy ul. Szpitalnej 24.

 

 


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

6. Budżet Obywatelski Chorzowa – złóż wniosek! - 9.04


Gra miejska czy spotkanie autorskie? Pumptrack czy ścianka do boulderingu? Miejsce do ćwiczenia parkouru czy tematyczny plac zabaw? Sala prób dla młodych zespołów, a może turniej gier planszowych…? Liczy się dobry, kreatywny pomysł! 9 kwietnia rusza składanie wniosków do 6. Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. W tym roku pula środków wzrosła o ponad pól miliona zł - mieszkańcy mają do dyspozycji w sumie 3 mln 100 tys. zł. Oznacza to, że w każdym z 8 okręgów, na które podzielone jest miasto, można zrealizować projekt inwestycyjny warty 357 500 zł oraz projekt społeczny za 30 000 zł. 
Przypomnijmy, że zadania inwestycyjne to wszelkie działania twarde, mające charakter budowy, przebudowy, rozbudowy, nadbudowy czy modernizacji takich elementów infrastruktury jak np. place zabaw, siłownie plenerowe, skwery, parki, boiska, chodniki, drogi rowerowe, jezdnie czy parkingi. Zadania społeczne to z kolei wszelkie działania miękkie, takie jak np. organizacja imprez, gier miejskich, warsztatów, szkoleń, wystaw, festiwali czy zawodów sportowych.
Wnioski można składać elektronicznie za pośrednictwem formularza na stronie www.bo.chorzow.eu do 22 kwietnia. Punkty z komputerami, w których również można złożyć wniosek, znajdują się w Urzędzie Miasta w pokoju 222 oraz we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej. Propozycje zadań do realizacji mogą zgłaszać nie tylko osoby zameldowane w Chorzowie. Po wcześniejszym dopisaniu się do bazy wnioski mogą złożyć również osoby niezameldowane, ale mieszkające, pracujące lub uczące się w mieście. Aby dopisać się do bazy osób uprawnionych do składania wniosków oraz głosowania wystarczy zgłosić się do Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM Chorzów (pokój 222 lub mail boinfo@chorzow.eu).
Warto pamiętać, że każdy wniosek musi zostać poparty przez 5 osób. W związku z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych (RODO) listę poparcia wraz z podpisami osób popierających należy dołączyć do wniosku (np. skan lub zdjęcie wypełnionego załącznika) lub do 10 maja donieść do Urzędu Miasta (pokój 222 na 2. piętrze).
Pełny regulamin 6. Budżetu Obywatelskiego Chorzowa można zaleźć na stronie https://bo.chorzow.eu/regulamin-vi-edycja.html
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu drogą mailową na adres boinfo@chorzow.eu, telefonicznie pod numerami tel. +48 669 725 615 i 32 416 50 00 wew. 9222, lub osobiście w Wydziale Promocji i Komunikacji Społecznej UM Chorzów przy ul. Rynek 1 (pokój 222 na II piętrze).

 

 

Urodzinowy bal Hansa Christiana Andersena w Klubie Malucha - 10.04


Wiosenny pokaz mody, warsztaty plastyczne i spotkania z postaciami z bajek. To wszystko –i wiele więcej – z okazji obchodów urodzin Hansa Christiana Andersena, które po raz drugi świętować będzie chorzowski Klub Malucha. Bal Andersena to wydarzenie organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, obchodzonego w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Duński poeta i pisarz starałsię w baśniach zawrzeć uniwersalne wartości, które przemawiają tak do dzieci, jak i do dorosłych, stąd teżimpreza Klubu Malucha adresowana jest do całych rodzin.   - Urodzinowy bal Hansa Christiana Andersena to nie tylko okazja, by przypomnieć sobie lub zaznajomićsię z twórczościąduńskiego baśniopisarza – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. - Atrakcji będzie zdecydowanie więcej. W programie imprezy znalazły sięmiędzy innymi: spotkanie z pisarzem i postaciami z bajek, wiosenny pokaz mody, warsztaty artystyczno–plastyczne oraz nauka wiosennych tańców.  Bal Andersena odbędzie się we wtorek, 10 kwietnia, o godzinie 16.00 w Starochorzowskim Domu Kultury. Wstęp bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy u koordynatora Klubu Malucha (telefonicznie pod numerem 695 573 798 lub osobiście przy ul. Floriańskiej 24a).

 


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

9.04 godz 18.00 Spektakl teatralny pt. "Latające Narzeczone" w wykonaniu Las Gambas
11.04 godz.17.00 Napisz z nami wniosek "Kultura na wolności"

 


Kino Grajfka

11.04 godz. 18.00 "Michael Haneke. Zawód: reżyser"
12.04 godz. 18.00 "Pan Tadeusz 1928"

 


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

6.04 godz. 17.00 Dogoterapia
7.04 godz. 17.00 Potańcówska folkowa z warsztatami
11.04 godz. 17.30 Koncert charytatywny

 

 

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć