Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 5/2018
2018-02-01

RADA MIASTA

KOMISJE

brak


DYŻUR RADNEGO

08.02 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Nowak Jacek

 


AKTUALNOŚCI

 

Chorzów coraz lepiej wczuwa się w klimat


Szczegółowa analiza chorzowskich danych meteorologicznych z ostatnich 35 lat nie pozostawia złudzeń: zmiany klimatu skutkować będą ulewnymi deszczami, silnymi podmuchami wiatrów, spowodują także fale upałów. Co rozbić aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i zminimalizować szkody? Nad konkretnymi rozwiązaniami pracują właśnie urzędnicy z Chorzowa i eksperci z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Efektem ich pracy będzie miejski plan adaptacji do zmiany klimatu, czyli pakiet działań inwestycyjnych, organizacyjnych i edukacyjnych. Wypracowane rozwiązania konsultowane są z przedstawicielami organizacji społecznych i gospodarczych, stowarzyszeń oraz mieszkańców w trakcie warsztatów. – Szczegółowy plan powstanie do końca roku, już teraz wiemy jednak, że konieczna będzie budowa dodatkowych zbiorników wodnych, które odciążą  instalacje sanitarne i odpływowe. Takie rozwiązanie wdrażamy już przy ul. Wschodniej, gdzie budujemy sieć odprowadzającą wody odpadowe do stawu Hutnik – wyjaśnia Wiesław Raczyński, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych. 
Z dotychczasowych analiz zespołu wynika, że częstotliwość i natężenie niektórych zjawisk klimatycznych będzie wzrastać. Mieszkańcy Chorzowa częściej będą narażeni na wystąpienie wysokich temperatur (powyżej 30°C), ulewnych deszczy, burz i silnego wiatru. - Te zjawiska klimatyczne już powodują i będą w przyszłości powodować dla mieszkańców Chorzowa dodatkowe uciążliwości takie jak np. wzrost temperatury na obszarach o intensywnej zabudowie i dużej gęstości zaludnienia – tłumaczy dr Janina Fudała z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. – Wysokie temperatury oraz okresy bezopadowe będą nasilać odczuwanie takich zjawisk jak miejska wyspa ciepła, zanieczyszczenie powietrza pyłami, a także występowanie smogu zimowego – dodaje dr Fudała.
Miejski plan adaptacji do zmian klimatu powstaje w Chorzowie w ramach projektu Ministerstwa Środowiska - Dokumenty mają pomóc jak najlepiej przygotować się do zmieniających się warunków, a tym samym minimalizować straty gospodarcze i społeczne – zapewnia Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

 

 

ChCK świętuje 10. urodziny!


28 stycznia Chorzowskie Centrum Kultury zainaugurowało obchody swoich 10. urodzin. Najpierw, o godz. 11.00, na deskach ChCK można było oglądać spektakl dla dzieci "Kuferek z bajkami. Najpiękniejsze baśnie Andersena i innych autorów”, w którym udział wzięły: Zespół taneczno-baletowy Happy, Biedroneczki, Studio Tańca Współczesnego TENDI, Teatr "Reduta Śląska" oraz Dziecięcy Zespół Teatralny "Zwierciadło. O 19 rozpoczęła się gala, którą uświetnił spektakl pt. "Album z..." którego reżyserem jest Barbara Ducka. W widowisku udział wzięli: Studio Musicalowe "Step" Tomasza Micha, Studio Tańca Współczesnego TENDI, Teatr "Reduta Śląska", Lekki Teatr Przenośny,  Zespół Tańca Indyjskiego "Natarang", Grupa Wokalna Kamila Barona oraz gość specjalny: Marta Król.

Chorzowskie Centrum Kultury rozpoczęło swoją działalność w styczniu 2008 roku widowiskiem "Chorzowianie-Chorzowianom". Zgromadzeni na sali goście mogli wówczas podziwiać artystów związanych z Chorzowem – od tych, którzy dopiero wkraczają w świat sztuki po gwiazdy światowego formatu. Głównym założeniem koncertu było pokazanie tego, czym i kim może się pochwalić Chorzów. Tę ideę wcieliły w życie zespoły działające w ramach ruchu amatorskiego, między innymi „Trąbki Jerycha” i „Na Szlaku”. Koncert uświetnili swoją obecnością również młodzi, lecz utytułowani wykonawcy, którzy pierwsze kroki stawiali właśnie w Chorzowie – m.in. Andrzej Lampert, Tomasz Kałwak, Adam Żaak i Sławomir Witkowski. 

Z okazji okrągłego jubileuszu, warto przypomnieć historię budynku, w którym dziś swoją siedzibę ma ChCK. Budynek obecnego Chorzowskiego Centrum Kultury został wybudowany jeszcze w okresie międzywojennym. Od początku pełnił ważną rolę dla środowiska kulturalnego. Nie wszyscy wiedzą, że mieszkańcy Chorzowa postawili teatr za własne pieniądze, aby podkreślić polskość Chorzowa w odradzającej się Rzeczypospolitej. Sam projekt powstał w 1927 roku sygnowany przez architektów Stanisława Michejdę i Lucjana Sikorskiego. Dom Ludowy, prócz sali teatralnej i gimnastycznej, miał mieścić sale zebrań, sale odczytowe, bibliotekę, czytelnię. Pieniądze na budowę napływały stopniowo. W 1934 roku oddano do użytku salę teatralną, na której wystawiono premierę sztuki a po 5 latach - w 1939 roku lewe skrzydło budynku. Teatr przez wiele lat był kolebką kulturalną naszego miasta. Dom Ludowy działał z prawdziwym rozmachem, organizowano tu liczne spektakle, akademie okolicznościowe, zebrania, a korytarze budynku idealnie sprawdzały się jako miejsce zabaw tanecznych. Na jego deskach regularnie występowali artyści Teatru Polskiego z Katowic i dawnej Opery Katowickiej z siedzibą w Bytomiu. Występowały tu takie sławy jak Hanka Ordonówna i Loda Halama, Mieczysław Fogg, Szczepcio i Toncio czy Ada Sari. O znaczeniu jakie miał Teatr Miejski w okresie powojennym najlepiej świadczą liczby — co roku wystawiano około 180 przedstawień, które oglądało średnio 82 tysiące widzów.

W drugiej połowie lat trzydziestych realizowana była budowa lewego trzykondygnacyjnego skrzydła budynku, która została ukończona w roku 1938. Swoje miejsce znalazła tutaj m.in. biblioteka z czytelnią, czy Miejski Ośrodek Oświatowy. Nie powstało nigdy projektowane prawe skrzydło budynku, które miało być powierzchniowo większe od skrzydła lewego.  Walki wojenne nie ominęły również Chorzowa, jednak Miejski Dom Ludowy przetrwał i ponownie mógł stać się ośrodkiem kultury. 

Po wojnie utworzono tu Miejski Dom Kultury i Bibliotekę Miejską, swoją siedzibę miały tutaj przez pierwsze lata istnienia  m.in. "Goniec Górnośląski" i tygodnik "Chorzowianin". Znalazły tu też swoje siedziby stowarzyszenia, organizacje społeczne, a także firmy prywatne.

Z czasem powołano Miejski Dom Kultury „Teatr Miejski”, w którym drugą siedzibą znalazła gliwicka operetka wystawiając np. „Księżniczkę Czardasza”, „ Wesołą wdówkę”, czy „Noc w Wenecji”. Odbywały się tu też liczne przedsięwzięcia impresaryjne, od spektakli przez imprezy kabaretowe po bajki dla dzieci. Jak wynika z historii MDK „Teatr Miejski” nie miał nigdy własnego zawodowego zespołu aktorskiego, był wyłącznie sceną impresaryjną. W 1934 roku zainaugurowano otwarcie sceny premierą sztuki "Spadkobiercy" Grzymały - Siedleckiego w wykonaniu Teatru Ludowego "Reduta Śląska", który do 1939 roku wystawił na scenie Domu Ludowego przeszło 20 premier. W repertuarze znalazły się tak wielkie tytuły jak: "Kordian" J. Słowackiego, "Moralność Pani Dulskiej" G. Zapolskiej czy "Zemsta" A. Fredry.

W 1988 roku decyzją Architekta Miejskiego Teatr został zamknięty do czasu wykonania generalnego remontu i dostosowania budynku do wymagań ochrony przeciwpożarowej. Z powodu braku środków, przebudowę Teatru przerwano na początku lat dziewięćdziesiątych i w holu budynku działała jedynie Galeria Miejska „MM” otwarta 20 marca 2000 r. Zamknięcie Teatru nie zakłóciło funkcjonowania lewego skrzydła budynku, gdzie mieściły się m.in. Księgarnia im. Karola Miarki i Biblioteka Publiczna.

W 1998 roku Komisja Kultury Rady Miasta opracowała „Program polityki kulturalnej dla miasta Chorzowa”, w którym ważną rolę wyznaczono Chorzowskiemu Centrum Kultury. W sierpniu 2000 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o wieloletniej inwestycji, przewidującej remont odtworzeniowy budynku przy ul. Sienkiewicza 3. Rok później powstał projekt budowlano-wykonawczy. W styczniu 2008 roku nastąpiło uroczyste oficjalne otwarcie Chorzowskiego Centrum Kultury.

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu „Zamelduj się w Chorzowie”


31 grudnia roku zakończył się konkurs „Zamelduj się w Chorzowie”. W czasie ustalonym w regulaminie na konkurs wpłynęły 63 prace.  Ich autorzy spełnili warunki uczestnictwa w konkursie określone w par. 5 pkt. 1 i 2, a tym samym 63 prace zostały skierowane do oceny merytorycznej przez członków komisji. W wyniku oceny merytorycznej wyłoniono 50. laureatów, którzy otrzymają przewidziane w regulaminie nagrody. Członkowie jury postanowili również przyznać  6. osobom pozaregulaminowe wyróżnienia w postaci kompletów gadżetów Miasta Chorzów. Nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. O terminie wręczenia nagród poinformujemy laureatów telefonicznie.

 

 

Chorzowscy ludzie sportu nagrodzeni


27 stycznia w Miejskim Domu Kultury Batory odbył się doroczny Bal Sportowca. Podczas imprezy zostały wręczone Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie sportu za 2017 rok. Przypomnijmy, że wyróżnienia dla ludzi sportu zostały w tym roku przyznane po raz dwudziesty pierwszy. 

Nagrody Prezydenta otrzymali:  

w kategorii za wybitne osiągnięcia sportowe:

Julia Kraj i Wojciech Dackiewicz: reprezentanci DOSiR Sokolnia mogą zaliczyć 2017 r. do bardzo udanych. Julia Kraj i Wojciech Dackiewicz tworzą zespół kategorii senior w konkurencji dwójka mieszana. Akrobaci z Chorzowa mieli okazję wystąpić - jako jedyna dwójka mieszana z Polski - w The World Games we Wrocławiu. Jak podkreśliła prezes Sokolni, Bogusława Śrutwa, igrzyska sportów nieolimpijskich to najważniejsza impreza dla akrobatów. Już sam udział Julii i Wojciecha w tych zawodach był ogromną nobilitacją. Rywalizując ze światową elitą, chorzowianie zajęli szóstą pozycję. Dużym sukcesem pary z naszego miasta było zdobycie złotego medalu w kategorii senior na Międzynarodowym Turnieju odbywającym się podczas Pucharu Świata w Lizbonie. Julia i Wojciech wyróżniali się również na innych zawodach. Zajęli drugie miejsce w Międzynarodowym Turnieju w Akrobatyce, Skokach na Ścieżce i Trampolinie "Pod Wawelem". Natomiast podczas mistrzostw Polski seniorów w akrobatyce sportowej, które odbywały się w Warszawie, wywalczyli brązowe medale.

Drużyna Clearex Chorzów: futsalowcy Cleareksu przed laty seryjnie sięgali po mistrzostwo Polski. W 2017 r. nawiązali do tamtych sukcesów, fundując swoim kibicom niezapomniane emocje. Zespół prowadzony przez Mirosława Miozgę zdobył Puchar Polski, pokonując w dramatycznym dwumeczu Rekord Bielsko-Biała. Po przegranej 2:3 na wyjeździe chorzowianie zwyciężyli w rewanżu rozegranym w hali MORiS 1:0, po bramce Tomasza Golly'ego. To drugi w historii triumf Cleareksu w Pucharze Polski (po sukcesie z 2004 r.). W futsalowej Ekstraklasie chorzowianie najpierw zakwalifikowali się do grupy mistrzowskiej, a następnie walczyli o miejsce na najniższym stopniu podium. Do brązu zabrakło im trzech punktów, ale czwarte miejsce to i tak najlepszy wynik od wielu lat. Oprócz sukcesów zespołu warto także odnotować świetną postawę piłkarzy Cleareksu powoływanych do reprezentacji Polski. Mikołaj Zastawnik, Robert Gładczak, Maciej Mizgajski i Tomasz Lutecki wywalczyli awans do finałów mistrzostw Europy, które odbędą się na przełomie stycznia i lutego 2018 r. w Słowenii.

Maciej Polok: po raz czwarty z rzędu zawodnik i trener TS AKS Chorzów znalazł się na liście laureatów. W 2014 roku otrzymał statuetkę w kategorii za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej, a w kolejnych latach był honorowany za wybitne osiągnięcia sportowe. Po brązowej i srebrnej statuetce przyszła więc pora na złoto. Maciej Polok w pełni na to zasłużył, regularnie bowiem potwierdza wielką klasę. W 2017 r. powiększył bogatą kolekcję trofeów o kolejne medale. Największym sukcesem było zdobycie mistrzostwa świata w ju-jitsu (w kategorii Ne-Waza do 69 kg) podczas zawodów w kolumbijskiej Bogocie. Warto podkreślić, że to już czwarty z rzędu tytuł zawodnika TS AKS na światowym czempionacie. Polok stanął na podium także podczas The World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich we Wrocławiu. Sięgnął w nich po srebro, po bardzo zaciętym finałowym pojedynku z rywalem z Francji. Wcześniej również zdobył srebrny medal - na mistrzostwach Europy w ju-jitsu w Banja Luce (Bośnia i Hercegowina). Przed nim kolejne wyzwania, m.in. mistrzostwa Europy 2018, które odbędą się w Gliwicach.


w kategorii za wybitne osiągnięcia w pracy trenerskiej:
Renata Firak: DOSiR Sokolnia od lat zaliczana jest do najlepszych klubów akrobatyki sportowej w kraju. Z większości imprez zawodnicy przywożą mnóstwo medali. Nie inaczej było w 2017 r. - chorzowianie zajmowali medalowe miejsca blisko 100 razy. Duży wkład w te sukcesy ma Renata Firak, trener i wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, która od lat związana jest z Sokolnią. W 2017 r. jako jedyny trener akrobatyki sportowej brała udział w zawodach The World Games we Wrocławiu. Prowadzona przez nią dwójka mieszana w kategorii senior - Julia Kraj i Wojciech Dackiewicz - zajęła szóste miejsce. Jej podopieczni startowali także w mistrzostwach Europy oraz w zawodach Pucharu Świata w Belgii i Portugalii. Pracę pani Renaty docenił Zarząd Polskiego Związku Gimnastycznego. W listopadzie 2017 r. została wybrana trenerem kadry narodowej w akrobatyce sportowej. Dla Renaty Firak to drugie wyróżnienie w kategorii za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej. Statuetkę brązową otrzymała w 2012 r.


w kategorii za wybitnie osiągnięcia w zakresie rozwoju sportu i  rekreacji w mieście:
Irena Wolna: Z futsalowym klubem Clearex Chorzów Irena Wolna związała się we wrześniu 2002 r. Początkowo pracowała na stanowisku dyrektora ds. organizacyjno-administracyjnych. W 2013 r. zastąpiła w roli prezesa zarządu klubu Zdzisława Wolnego (jej mąż to założyciel Cleareksu, który był także menedżerem zespołu, a obecnie jest honorowym prezesem klubu). Pełniła tę funkcję do grudnia 2017 r., przekazując następnie stery Andrzejowi Leszczyńskiemu. Pani Irena dała się poznać jako osoba bezkonfliktowa, opanowana a jednocześnie stanowcza, z pełnym przekonaniem i zaangażowaniem dążąca do wyznaczonego celu. W okresie swojej działalności w klubie organizowała szereg imprez sportowych. Wymieńmy te najważniejsze: dwa turnieje UEFA Futsal Cup (futsalowy odpowiednik Ligi Mistrzów), turniej finałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski, mecze finałowe w ramach rozgrywek o Puchar Polski, a także spotkanie w ramach obchodów XX-lecia klubu. Jubilat Clearex zmierzył się w 2016 r. z Ruchem Chorzów i zwyciężył 12:8.


Seweryn Siemianowski: W chorzowskim sporcie działa od wielu lat. Seweryn Siemianowski to wychowanek Ruchu Chorzów, w barwach którego - w latach 1994-99 - rozegrał 51 meczów w piłkarskiej Ekstraklasie. Jest absolwentem AWF Katowice. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął pracę jako nauczyciel i trener w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie. Jednocześnie związał się z Uczniowskim Klubem Sportowym Ruch Chorzów. Prowadząc szkolenie młodzieży, podwyższał kompetencje trenerskie, czego efektem jest uzyskanie stopnia trenera UEFA. Jest zaangażowany w organizację i prowadzenie zajęć dydaktycznych młodych adeptów piłki nożnej. Wychował wielu profesjonalnych zawodników. Wspiera swoich podopiecznych na poszczególnych etapach edukacji szkolnej, mobilizuje do pracy i podejmowania nowych wyzwań. W 2016 roku został dyrektorem UKS Ruch Chorzów. Jako trener, pedagog, wychowawca i dyrektor organizuje i prowadzi: zajęcia trenerskie, imprezy sportowe, wyjazdy zagraniczne oraz konferencje, kursy i wyjazdy szkoleniowe dla kadry trenerskiej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów!  

 

 

12. rocznica katastrofy hali MTK


W dwunastą rocznicę zawalenia się hali wystawowej na Międzynarodowych Targach Katowickich uczczono pamięć ofiar największej katastrofy budowlanej w historii Polski. 28 stycznia 2006 roku około godz. 17.15 pod naporem śniegu runął dach hali, wewnątrz której trwały międzynarodowe targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. 28 stycznia o godz. 11.00 Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Zastępca Prezydenta Chorzowa ds. Gospodarczych Wiesław Raczyński, bliscy ofiar, uczestnicy akcji ratunkowej i przedstawiciele służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze pod pamiątkowym monumentem.

 

 

Uwaga! Plama ropopochodna na ul. Brzezińskiej


Ostrzeżenie: trwa usuwanie plamy z substancją ropopochodną na ul. Brzezińskiej. Na miejscu jest już zastęp Państwowej Straży Pożarnej, Policja, Straż Miejska, a także zastęp chemiczny z Katowic, który pobrał już próbki do badań. Plama substancji znajdująca się na drodze i poboczu ma wymiary 20 metrów długości i 2 metry szerokości.

 


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Spotkanie autorskie z Jerzym Stuhrem w kinie Grajfka – 1.02


W najbliższy czwartek, 1 lutego, w chorzowskim kinie Grajfka odbędzie się spotkanie autorskie z reżyserem i aktorem Jerzym  Stuhrem połączone z projekcją filmu „Obywatel”.

Jerzy Stuhr ur. 18 kwietnia 1947 w Krakowie.  polski aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog, profesor sztuk teatralnych, pisarz i polonista. Posiada liczne nagrody i wyróżniania, a lista filmów na przestrzeni 40 lat jego aktorstwa jest niebywale imponująca. Jest również reżyserem wielu filmów w których często grał on sam.

„Obywatel” reż. Jerzy Stuhr, Polska 2014

Historia Jana Bratka, ściągającego na siebie lawinę nieszczęść w najmniej oczekiwanych momentach. Jednocześnie są to przełomowe wydarzenia w historii Polski, życie w której wyśmiewa autor.
Cena biletu: 5 zł/ os.

 

 

Bal maskowy dla seniorów - 8.02


Chorzowscy seniorzy już wielokrotnie udowodnili, że uwielbiają rozrywkę. Jako że karnawał trwa w najlepsze, kolejną okazją do wspólnej zabawy będzie Bal Maskowy, organizowany przez Centrum Integracji Międzypokoleniowej. – Karnawałową maskaradę urządzamy już po raz trzeci. Za każdym razem jesteśmy zaskoczeni i zachwyceni pomysłowością uczestników w przygotowaniu strojów – opowiada Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. –  Barwne peruki, zdobne maski i efektowne suknie robią wielkie wrażenie, przez chwilę można poczuć się jak na balu w Wenecji czy we Florencji. Bal obfitować będzie w atrakcje. Taneczna zabawa w rytmie największych muzycznych hitów z lat 60., 70., 80. i 90. jest oczywiście głównym punktem programu, ale nie zabraknie również na przykład konkursów z nagrodami – w tym na najlepszy strój. 

Bal Maskowy dla Seniorów odbędzie się w czwartek, 8 lutego, o godzinie 16:00, w Starochorzowskim Domu Kultury przy ul. Siemianowickiej 59. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie SDK-u. Organizatorzy proszą, by uczestnicy stawili się na imprezę w przebraniach.

 


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

2.02 godz.19.00 Nocna Straż - Koncert
3.02 godz.17.00 Otwarcie wystawy malarstwa Zygmunta Płaszczewskiego
4.02 godz 18.00 Gauthier Toux Trio - Koncert

 

Kino Grajfka

1.02 godz. 19.00 Spotkanie autorskie z Jerzym Stuhrem
2.02 godz. 18.00 "Pogoda na jutro"
3.02 godz. 18.00 "Historie miłosne"
4.02 godz. 11.00 "Zrywa się wiatr"
5.02 godz. 18.00 "Amator"
7.02 godz. 18.00 "Porwanie"

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

3.02 godz. 10.00 Chorzowski Bal Przedszkolaka
4.02 godz. 18.00 Koncert z cyklu Strefa Dobrej Muzyki
7.02 godz. 18.00 Śląski Festiwal Operetkowy I edycja


CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć