Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 4/2018
2018-01-26

RADA MIASTA

 

KOMISJE

29.01 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna


DYŻUR RADNEGO

01.02 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radna Nowak Izabela


AKTUALNOŚCI

 

Konkurs Śląska Ojczyzna Polszczyzna


Serdecznie zapraszamy gimnazjalistów, uczniów klas siódmych oraz szkół ponadgimnazjalnych do udziału w  Konkursie Recytacji w Mowie Śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”. Uczestnicy przygotowują tekst nie przekraczający 5 minut (koniecznie prozę).

Eliminacje dla uczniów klas 7 szkół podstawowych,  klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych odbędą się 21.02 o godz. 9.00 w SP 18 i MDK Batory. Eliminacje dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych odbędą się 1.03 w ZSO nr 2 w Chorzowie.

Jury wybierze 10 recytatorów, którzy 9 marca wystąpią w finale Konkursu w Chorzowskim Centrum Kultury.

Zgłoszenia można wysyłać do 15.02 (41-506 Chorzów, ul. Czempiela 52 lub slaskaojczyznapolszczyzna@gmail.com).

 

Regionalny Konkurs Kolęd i Pastorałek za nami


W tym roku już po raz trzynasty Szkoła Podstawowa nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie wraz z Miejskim Domem Kultury "Batory" i kościołem pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza zorganizowała Konkursu Kolęd i Pastorałek. 

17 stycznia podczas przesłuchań wystąpiło kilkudziesięciu uczestników, którzy wykonali ponad trzydzieści interpretacji kolęd i pastorałek. Uczniowie klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych wystąpili w kilku kategoriach: soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno - instrumentalne. O popularności konkursu świadczy fakt, że do Chorzowa przyjeżdża  młodzież z wielu okolicznych miast: Bytomia, Rudy Śląskiej, Tarnowskich Gór, Siemianowic, Świętochłowic i Katowic. 

21 stycznia w kościele pw. wezwaniem Dobrego Pasterza odbył się koncert laureatów.    Podczas godzinnego koncertu zgromadzeni mieli okazję usłyszeć wiele pięknych kolęd i pastorałek w wykonaniu zwycięzców tegorocznej edycji konkursu.    

WYNIKI XIII EDYCJI REGIONALNEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK

GRAND PRIX MAGDALENA TOMA - II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich

poziom gimnazjum:
 
Kategoria solista:

I miejsce  PAWEŁ KOSIŃSKI  – Zespół Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich
II miejsce EX AEQUO ZUZANNA SUSEK - Zespół Szkół Sportowych w Chorzowie i EWA KOWALCZYK - Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Chorzowie
III miejsce EX AEQUO NATALIA RAKOCZY -  SP nr 19 w Katowicach MATEUSZ HANKE - SP nr 24 w Rudzie Śląskiej
Wyróżnienia EX AEQUO ELIZA KEMONA - ZSO nr 2 w Świętochłowicach MACIEJ WAWRZYNEK - Zespół Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich 

 

Strażacy i policjanci pokazali jak bezpiecznie spędzić ferie


Tylko od początku tego roku aż dwanaście osób zginęło w wyniku utonięcia pod lodem. Większość tych zdarzeń ma miejsce w czasie wolnym od zajęć szkolnych, zimą, gdy zbiorniki wodne mogą stanowić śmiertelną pułapkę. Dlatego - w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi - Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa zorganizowała akcję "Dej pozor co niy ujedziesz". - Jej celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie zagrożeń związanych z zimowym wypoczynkiem - wyjaśnia Robert Łuszcz, komendant miejski Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.
W ramach wydarzenia, które odbyło się 25 stycznia w Parku Śląskim, w okolicach Kanału Regatowego, dzieciaki z chorzowskich szkół i przedszkoli miały okazję zobaczyć pokaz działań Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno - Nurkowego Państwowej Straży Pożarnej z Bytomia przy wsparciu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Nie zabrakło też cennych rad na temat tego, jak bezpiecznie spędzić ferie, których dzieciom udzielili chorzowscy policjanci.
Na dzieciach duże wrażenie zrobiła pokazowa akcja ratunkowa, podczas której starszy aspirant Marcin Bochlik „wpadł” do lodowatych wód kanału regatowego, po czym ekspresowo został uratowany przez strażaków. – Ja sam jestem morsem, więc na pewno moja tolerancja na tak niską temperaturę jest wyższa. Jednak nie było ani miło, ani bezpiecznie, więc tym bardziej apeluję o zachowanie rozsądku w czasie ferii i nie wchodzenie na zamarznięte akweny – mówił „uratowany” policjant.  Warto dodać, że tonącego człowieka jest trudno uratować ze względu na ciężar przemokniętych ubrań. Po wyciągnięciu z wody „tonący” ważył aż 7 kg więcej.
Przypomnijmy: Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa to nowy program, którego najważniejszym zadaniem jest poprawa szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców. - Do jego głównych założeń należą między innymi: usprawnianie współpracy między administracją samorządową, służbami mundurowymi, instytucjami i mieszkańcami w celu stworzenia sprawnie funkcjonującego lokalnego systemu bezpieczeństwa - wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Do tego: współpraca w zakresie monitorowania, analizowania i zwalczania zagrożeń szczególnie dotykających lokalną społeczność, działania profilaktyczne, kształtujące prawidłowe postawy w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem.  – Powstanie Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa nie tylko poprawi współpracę pomiędzy poszczególnymi służbami i instytucjami działającymi w mieście, ale także ułatwi mieszkańcom kontakt z nimi – tłumaczy Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej. Działalność Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa została oficjalnie zainaugurowana 16 stycznia. Podczas tego wydarzenia partnerzy koalicji przybliżyli mieszkańcom specyfikę swojej pracy, a także zorganizowali dla nich warsztaty poświęcone bezpieczeństwu. - W skład koalicji wchodzi wiele instytucji, które na co dzień zajmują się współpracą z mieszkańcami Chorzowa - mówi Robert Łuszcz, komendant miejski policji w Chorzowie. - Realizować program będą z nami m.in. Park Śląski, Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zespół Szpitali Miejskich, Chorzowsko - Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji czy chorzowskie parafie i szkoły. Takie grono partnerów gwarantuje możliwość kompleksowego zadbania o wzrost bezpieczeństwa w Chorzowie w różnych aspektach. Tylko dzięki wspólnemu działaniu możliwe jest bowiem poprawienie jakości życia w przestrzeni publicznej.

 

Chorzowianki jadą na Olimpiadę


Aż dwie chorzowianki będą reprezentować Polskę na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. We wtorek Polski Komitet Olimpijski przedstawił skład reprezentacji Polski na XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W kadrze znalazło się 58 osób (26 kobiet i 32 mężczyzn). Są wśród nich biathlonistka Monika Honisz i snowboardzistka Zuzanna Smykała.
Dla Moniki będą to drugie igrzyska olimpijskie. Przed czterema laty w Soczi startowała w czterech konkurencjach indywidualnych oraz w sztafecie. Jej najlepszym wynikiem było piąte miejsce w biegu masowym. Zuzanna Smykała jedzie na olimpiadę pierwszy raz. Największym dotychczasowym sukcesem chorzowianki jest brązowy medal zdobyty podczas uniwersjady we włoskim Trentino w 2013 roku. Dyscyplina Zuzanny to tzw. Snowboardcross – konkurencja, w której czworo zawodników rywalizuje na pełnej przeszkód (muldy, ostre zakręty, nawroty) trasie zjazdowej.
Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu rozpoczną się 9 lutego, a zakończą 25 lutego. Trzymamy kciuki za zdolne chorzowianki!

 

Posiedzenie Rady Gospodarczej


23 stycznia w Urzędzie Miasta odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Chorzów. Posiedzeniu przewodniczył Prezydent Andrzej Kotala. Tematem przewodnim Rady było określenie kierunków współpracy pomiędzy Urzędem Miasta w Chorzowie, chorzowskim biznesem i uczelniami wyższymi działającymi w mieście. Tematyka ta pozwoli w praktyczny sposób dostosować zakres programu nauczania do potrzeb lokalnego rynku pracy. Środowisko szkół wyższych reprezentowane było przez:
Dziekan Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Danutę Stróż,
Dyrektora Instytutu Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Józefa Deniszczyka
Zastępcę Dyrektora ds. Naukowych i Promocji   dr hab. Mariana Kupkę
Dziekana Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie  dr Krzysztofa Koja
Dziekana Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. Karola Goduli dr Marcina Budzińskiego

Dodatkowo omawiano zagadnienie utworzenia Biznesowego portalu wymiany informacji. Projekt zaprezentowany został przez jego pomysłodawczynię  - Panią Prezes Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych, a zarazem Prezes firmy Eblis B & L dr Edytę Lisowską.

 

Konferencja "Fundusze unijne wsparciem rozwoju firmy w 2018 roku"


Czy fundusze unijne mogą pomóc w rozwoju firmy? W jaki sposób sięgnąć po unijne pieniądze? Gdzie szukać wsparcia i z jakich programów korzystać? Między innymi takie tematy zostały poruszone na konferencji organizowanej 24 stycznia przez Centrum Przedsiębiorczości  w ramach działań wspierających małą i średnią przedsiębiorczość. Uczestnicy spotkania mieli okazję zaczerpnąć informacji od wybitnych fachowców z Enterprise Europe Network, Funduszu Górnośląskiego S.A., Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

 

Uwaga! Od 24.01 remont ul. Skrajnej


W środę 24 stycznia rozpoczęte zostaną prace związane z realizacją I etapu robót związanych z modernizacją ulicy Skrajnej w Chorzowie Batorym https://tinyurl.com/y7cbzk5u. Roboty obejmować będą odcinek ulicy Skrajnej od rejonu budynku przy ul. Prusa 14 do rejonu wjazdu na teren Szkoły Podstawowej nr 12. Na czas prowadzonych prac ww. fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu pojazdów. Dojazd do szkoły z kierunku ulicy Odrodzenia odbywać się będzie ulicami Orkana i Skrajną. Wyznaczone zostaną lokalne objazdy. Ten etap prac trwać będzie ok. dwóch miesięcy. Całość modernizacji ulicy Skrajnej ma być zakończony do końca czerwca 2018.

 

Bezpłatna mammografia w Chorzowie


24 stycznia przy sklepie Kaufland, przy ul. Kościuszki 9 stanie mammo-bus, w którym będzie można wykonać bezpłatne badanie. Badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Mogą w nim uczestniczyć  ubezpieczone panie  w wieku od 50 do 69 lat, które nie są leczone onkologicznie i jednocześnie:

•    w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii
•    lub otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie ( rak piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 ) i nie miały wykonanej mammo-grafii w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty. Ponieważ istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z po-przednich badań, prosimy o przyniesienie na badanie klisz i wyników poprzednich mammografii.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Po-zwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawi-dłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas sa-mokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję po-wrotu do zdrowia.

 


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Ferie 2018 - lista atrakcji i zajęć dla dzieci - 29.01


Warsztaty kulinarne w Skansenie, dyskoteka na lodowisku, wyjazd na narty do Wisły, sportowe zajęcia na Stadionie Śląskim, tworzenie od podstaw własnego przedstawienia, a nawet archeologiczne wykopy i Park Jurajski w środku miasta – to tylko niektóre z licznych atrakcji przygotowanych przez miejskie instytucje dla dzieciaków, które ferie spędzą w Chorzowie. Uczniowie ze Śląska rozpoczną zimową przerwę już 29 stycznia. W Chorzowie czeka na nich ponad 1000 miejsc na różnego rodzaju zajęciach i warsztatach. Zarówno mali sportowcy, jak i młodzi pasjonaci sztuki czy nauki z pewnością znajdą coś dla siebie w bogatej ofercie.

Pełna lista zajęć i atrakcji: FERIE18.odt

 

Poświąteczna zbiórka choinek - od 29.01


Co zrobić z żywą choinką po świętach? Na pewno nie należy zostawiać jej pod bramą chorzowskiego zoo. Śląski Ogród Zoologiczny padł ofiarą internetowego żartu. Pracownicy zoo stanowczo dementują plotki o tym, że po świętach zbierają choinki, które miałyby posłużyć jako pasza dla zwierząt. Przypominamy, że jedyną zbiórką jaką organizuje zoo, jest jesienna zbiórka żołędzi wśród przedszkolaków.

Zbiórka drzewek tradycyjnie rozpocznie się w Chorzowie z końcem stycznia. Między 29.01 a 9.02 w kolejne dni tygodnia choinki będą odbierane według harmonogramu z miejsc przeznaczonych na odpady. Później stare drzewka trafią na kompostownik przy ul. Chorzowskiej. Pełną rozpiskę wywozu oraz spis ulic można znaleźć poniżej oraz w specjalnym kalendarzu, który lada dzień trafi do wszystkich skrzynek pocztowych w mieście. Na każdej stronie obok dat umieszczono kolorowe symbole wskazujące rejon odbioru odpadów oraz ich rodzaj. Na kartach z miesiącami umieszczono także zasady prawidłowej segregacji odpadów. Z kalendarza mieszkańcy mogą dowiedzieć się także w jakich godzinach działa Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych SORCIK oraz gdzie i kiedy uruchomiony zostanie jego mobilny odpowiednik.

Harmonogram wywozu choinek:
 
Odbiór_choinek_z_zabudowy_jednorodzinnej.pdf
Odbiór_choinek_z_zabudowy_wielorodzinnej.pdf

 


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

27.01 godz 17.00 Koncert "Pożegnanie z Kolędą"
28.01 godz.11.00 Inauguracja obchodzów 10 urodzin Chorzowskiego Centrum Kultury, spektakl dla dzieci
28.01 godz 18.00 Gala inaugurująca obchody 10 urodzin Chorzowskiego Centrum Kultury
30.01 godz 10.00 Spektakl teatralny "Nowe przygody Akademii Pana Kleksa"
31.01 godz 19.00 Koncert Milan Orchestra

 

Kino Grajfka

27.01 godz. 18.00 "Pitbull. Niebezpieczne Kobiety"
29.01 godz. 18.00 "Zabij mnie glino"
31.01 godz. 18.00 "Nauczycielka"

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

26.01 godz. 10.00 W krainie bajek – koncert noworoczny dla dzieci
26.01 godz. 18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
27.01 godz. 10.00 Rodzinny PoraneK Muzyczny
27.01 godz. 20.00 Zabawa Karnawałowa na Krajcoku
29.01-01.02 godz. 10.00 Zimowe warsztaty artystyczne

 


CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie:https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze:https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie:https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć