Sprawdź czy Twój dowód jest ważny
2018-01-04

Kilkaset osób w kolejce ciągnącej się od Urzędu Miasta, aż do budynku Poczty Głównej – tak było 10 lat temu. W 2007 roku odbyła się masowa akcja wymiany książeczkowych dowodów osobistych na plastikowe. Wówczas z powodu dużej liczby niewymienionych dokumentów, termin został przedłużony do 31 marca 2008 roku. 10 lat później, wraz z upływem pierwszego kwartału bieżącego roku, wiele dowodów traci ważność. - Do 31 marca ponad 2200 chorzowian musi wymienić swój dokument tożsamości. Na razie udaje nam się uniknąć większych kolejek, z wyprzedzeniem przypominamy mieszkańcom o konieczności wymiany dokumentów. – wyjaśnia Małgorzata Gołąb, z Referatu Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych. - Warto pamiętać, że brak ważnego dowodu to komplikacje w życiu codziennym, np. problem z dostępem do konta bankowego. Dowód jest także niezbędny przy przekraczaniu granicy – przypomina Małgorzata Gołąb.

Wniosek o dowód osobisty można złożyć osobiście w Urzędzie Miasta w Chorzowie w pokojach 9 i 11 lub internetowo w dowolnym urzędzie za pomocą podpisu elektronicznego lub konta ePUAP. Trzeba pamiętać, że dowód można odebrać tylko w miejscu, w którym złożyliśmy wniosek lub które wskazaliśmy w formularzu.

Przypominamy, że dowody osobiste produkowane są w Warszawskim Centrum Personalizacji Dokumentów, dlatego czas oczekiwania na dokument może potrwać do 30 dni. Na stronie www.obywatel.gov.pl można sprawdzić, czy nasz dowód jest już gotowy do odbioru.

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć