W Chorzowie powstanie muzeum hutnictwa
2017-10-30

14 lutego w Chorzowie podpisano porozumienie dotyczące współpracy na rzecz turystyki industrialnej. Umowę podpisali Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk oraz członek Zarządu Województwa Śląskiego, odpowiadający za sprawy kultury i ochrony środowiska Henryk Mercik. Dokument określa zasady współpracy między Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu a powstającym w hali dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie Muzeum Hutnictwa. Inwestycja otrzymała już dofinansowanie unijne. – Cieszę się, że to właśnie wspólny wniosek Chorzowa i Zabrza otrzymał najwyższą ocenę i znalazł się na pierwszym miejscu listy opublikowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówił podczas konferencji prasowej Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – Dzięki grze zespołowej do Chorzowa trafiła dotacja, która pokryje 85 procent kosztów tej ogromnej inwestycji – dodaje. Przypomnijmy że stworzenie pierwszego w Polsce Muzeum Hutnictwa kosztować będzie prawie 22 mln zł, a Chorzów we współpracy z Kopalnią Guido pozyskał do podziału ponad 58 mln zł unijnej dotacji na projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska”.


- Hutnictwo oraz jego wspaniałe, postindustrialne dziedzictwo niestety umierają na naszych oczach. To właściwie ostatni dzwonek na pozyskiwanie hutniczych eksponatów. Sporo z nich zdążono już rozebrać na części, przetopić lub nieodwracalnie zniszczyć – mówi Henryk Mercik z Urzędu Marszałkowskiego. – A przecież nie można mówić o historii Górnego Śląska patrząc na nią przez pryzmat jedynie górnictwa. Hutnictwo to integralna i równie ważna część naszego dziedzictwa, dlatego powstanie tego muzeum jest tak ważne – przekonuje.

 

 


Obecnie trwa przygotowywanie procedur przetargowych oraz zwożenie kilkudziesięciotonowych eksponatów. W przyszłym Muzeum Hutnictwa w Chorzowie staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Warto przypomnieć, że w hali od kilku lat można już podziwiać XIX wieczny młot parowo – powietrzny Brinkmann’a, a na pobliskim rondzie ustawiono 3-metrowy młot wyprodukowany w Hucie Zygmunt. Do końca 2019 roku hala w centrum Chorzowa przejdzie gruntowną renowację, która przeprowadzona zostanie z dbałością o detale architektoniczne, takie jak kształt okien czy wygląd bramy głównej. Całkowicie odnowiona zostanie także przybudówka, w której powstanie nowoczesna sala audiowizualna.

 

IMG 2950 IMG 2952 IMG 2971 IMG 2976 IMG 2981 IMG 2991 IMG 2999 IMG 3000 IMG 3007 IMG 3012 IMG 3019 IMG 3036 IMG 3049 IMG 3062 IMG 3068 IMG 3074

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć