Biuletyn informacyjny UM Chorzów nr 31/2017
2017-09-08

RADA MIASTA

 

KOMISJE

11.09 godz. 7.30   Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO

14.09 w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Tomasz Krawczyk


AKTUALNOŚCI

 

Pierwszaki świecą przykładem

Odblaskowe misie trafią na tornistry wszystkich pierwszoklasistów z Chorzowa. Ponad 800 maluchów weźmie udział w akcji dotyczącej bezpieczeństwa na drodze współorganizowanej przez Urząd Miasta i Komendę Miejską Policji. Rozdawanie odblasków będzie odbywać się podczas spotkań maluchów z policjantami. Funkcjonariusze pokażą dzieciom jak prawidłowo korzystać z przejść dla pieszych i wyjaśnią na co trzeba zwrócić uwagę podczas drogi do szkoły. Pierwsze spotkanie zorganizowane zostało po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Ryszki. W pierwszej połowie września policjanci odwiedzą wszystkie szkoły podstawowe w mieście. - Odblaski na tornistrach będą miały podwójną funkcję: będą nie tylko świecić, ale także przypominać dzieciom o zasadach bezpieczeństwa, których nauczyły się podczas zajęć z policjantami – wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

 

Radni z Chorzowa zagłosowali „za” Ziętkiem

„Radni Rady Miasta Chorzów popierają stanowisko mieszkańców dotyczące utrzymania dotychczasowej nazwy głównej promenady w Parku Śląskim. Badania opinii przeprowadzone przez Urząd Miasta i Park Śląsk jednoznacznie wskazują, że użytkownicy parku chcą, aby wspomniana droga nadal nosiła imię gen. Jerzego Ziętka” –  to fragment uchwały, którą przyjęli dzisiaj chorzowscy radni. Po burzliwej dyskusji „za” uhonorowaniem pamięci o twórcy parku zagłosowało 17 radnych (PO, Wspólny Chorzów, RAŚ), przeciw było 4 (PiS), a jeden radny wstrzymał się od głosu (niezrzeszony). Zanim uchwała trafiła na sesję, Urząd Miasta uruchomił sondaż elektroniczny w ramach którego ankietowani odpowiadali na pytanie: „Czy główna promenada Parku Śląskiego w Chorzowie nadal powinna nosić imię jego twórcy - gen. Jerzego Ziętka. Za pośrednictwem mediów społecznościowych i portalu współdecydujemy.pl swoją opinię w tej sprawie wyraziło ponad 4 tysiące osób. 96,08% ankietowanych wskazało odpowiedź: „Tak, promenada powinna nosić nazwę gen. Jerzego Ziętka”. Przeciw zagłosowało 2,97%, a opcję „nie mam zdania” zaznaczyło 0,95% ankietowanych. Analogiczne badania w formie papierowej przeprowadził także Park Śląski. Do 29 sierpnia wzięły w nich udział 384 osoby. Za utrzymaniem dotychczasowej nazwy opowiedziało się 97,14% głosujących, przeciw 0,52%, a odpowiedź nie mam zdanie wybrało 2,34%. Uchwała intencyjna podjęta przez radnych to odpowiedź na ustawę dekomunizacyjną oraz na stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące Jerzego Ziętka. Zgodnie z ich zapisami, samorządy mają czas do 2 września na usunięcie nazwiska generała z przestrzeni publicznej.

 

Monitoring pomógł w schwytaniu sprawcy brutalnego napadu

Dzięki zapisowi z monitoringu miejskiego udało się zatrzymać sprawcę brutalnego napadu w Chorzowie. Kamery znajdujące się na rogu ulic 3-go Maja, Janasa i Styczyńskiego zarejestrowały sprawcę, który 24 sierpnia usiłował zgwałcić 12-letnią dziewczynkę. Podczas przeglądu zapisu z monitoringu, funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie rozpoznali mężczyznę, ubranego tak, jak opisała go poszkodowana. Stróże prawa wytypowali, że sprawcą przestępstwa może być znany im 27-letni mieszkaniec Chorzowa. Kryminalni niezwłocznie pojechali w rejon miejsca zamieszkania mężczyzny, lecz nie zastano go w domu. Późniejsze ustalenia jednoznacznie wskazywały, że mieszkaniec Chorzowa unikał kontaktu z organami ścigania. W celu zatrzymania potencjalnego sprawcy na miejsce zostały skierowane wszystkie dostępne służby kryminalne i wywiadowcze. Już w piątkowy ranek (25.08) kryminalni z chorzowskiej komendy ustalili, że 27-latek może przebywać w jednej z kamienic w Chorzowie Batorym. Stróże prawa pojechali sprawdzić wytypowane miejsce i jak się okazało, był to dobry trop. Podejrzany mężczyzna widząc idących policjantów wyskoczył z okna mieszkania na pierwszym piętrze i zaczął uciekać w kierunku ul. Wrocławskiej. Kryminalni ruszyli w pościg i zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W trakcie prowadzonych z nim czynności 27-latek przyznał się do popełnienia przestępstwa, jak również wskazał dokładnie miejsce, w którym do niego doszło. Jak się okazało, mężczyzna dokonał przestępstwa w recydywie, gdyż w przeszłości był już karany za przestępstwa na tle seksualnym. Ze względu na tak brutalny atak oraz charakter przestępstwa, prokuratura oraz sąd nie miały wątpliwości - mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Za popełnienie przestępstwa najbliższe 18 lat może pozostać za kratami.

 

Rusza ostatni etap remontu ul. Katowickiej - 31.08

W nocy z 31.08 na 1.09 zakończone zostały prace związane z realizacją drugiego etapu robót związanych z remontem jezdni ulicy Katowickiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego/Konopnickiej do skrzyżowania z al. Wojska Polskiego i ul. Parkową (pasy ruchu w kierunku Katowic).
Jednocześnie rozpoczęte zostały prace związane z realizacją kolejnego (czwartego) etapu robót, który obejmuje pasy ruchu w kierunku Bytomia na ww. odcinku ulicy Katowickiej. Podobnie jak w pozostałych etapach ruch pojazdów w ciągu ul. Katowickiej odbywa się dwukierunkowo, jednym pasem ruchu w każdym z kierunków.


Mając na względzie zakres prowadzonych prac oraz konieczność utrzymania optymalnej przepustowości pojazdów w ciągu ul. Katowickiej, wprowadzone zostały następujące zmiany w organizacji ruchu:
- nie jest możliwy skręt w lewo z ulicy Katowickiej (jadąc z kierunku Katowic) w kierunku al. Wojska Polskiego. Został wyznaczony objazd prowadzony ulicami: Parkowa - rondo przy C.H. AKS - Parkowa (w kierunku ul. Katowickiej),
- nie jest możliwy skręt w lewo z ulicy Katowickiej (jadąc z kierunku Katowic) w kierunku ul. Dąbrowskiego. Został wyznaczony objazd prowadzony ulicami: Katowicka - Meitzena - Moniuszki - Kościuszki - Rynek - Powstańców - Sobieskiego - Dąbrowskiego,
- nie jest możliwy skręt w lewo z ulicy Katowickiej (jadąc z kierunku Bytomia) w kierunku ul. Parkowej. Został wyznaczony objazd prowadzony ulicami: al. Wojska Polskiego - rondo na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego, ul. Gałeczki i Górniczej - al. Wojska Polskiego.

Wprowadzone zostaną również zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych. Więcej informacji na stronie KZK GOP: http://www.kzkgop.com.pl/
Zakończenie tego etapu prac planuje się do 11.09., zakończenie wszystkich prac remontowych planuje się do 15.09.
Jednocześnie informujemy, że nadal prowadzone są prace w ciągu ul. Katowickiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą 3-go Maja do rejonu skrzyżowania z ulicą Miłą (pasy ruchu w kierunku Bytomia).
Przepraszamy za powstałe utrudnienia i prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w rejonie miejsca prowadzonych robót oraz na trasie wyznaczonych objazdów.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Blade Battle - 9.09

Graby, grindy i slidy w mistrzowskim wydaniu -  najlepsi rolkarze w kraju ponownie przyjadą do Chorzowa. 9 września pod szybem Prezydent odbędą się Mistrzostwa Polski w jeździe agresywnej. – To najbardziej ekstremalna odmiana tego sportu. Kibice zobaczą z bliska wysokie loty i trudne technicznie triki – wyjaśnia Przemek Madej, współorganizator zawodów. Mistrzostwa już po raz drugi odbędą się na chorzowskim skateparku. – To obiekt, który wyróżnia się tym, że jest idealnie przystosowany do rolkarzy, szczególnie pod względem wysokości przeszkód – przekonuje Przemek Madej. W programie zawodów znajdzie się m.in. wyścig Bladecross i Junior Contest. Mistrzostwa w Chorzowie to najważniejsza impreza w roku w kategorii jazdy agresywnej na rolkach. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Chorzowa.
Program zawodów:

13:00 - 14:00    Zapisy
14:00 - 16:00    Junior Contest
16:00 - 17:00    Wyścig  Bladecross
17:00 - 18:00    Eliminacje
18:00 - 19:00    Finały  
19:00               Rozdanie nagród

 

Festiwal Kultury Japońskiej Asucon 2017 – 09.09

Śląski Klub Fantastyki po raz szesnasty zaprasza na Festiwal Kultury Japońskiej Asucon. Podczas dwóch festiwalowych dni odbędą się wykłady plenerowe, panele dyskusyjne oraz konkursy wiedzy o kulturze Japonii. Uczestnicy będą mogli odpocząć w Japońskiej herbaciarni lub odwiedzić sale gier planszowych. Chwilę odpoczynku zapewni również pokaz strojów inspirowanych kulturą Japonii. Festiwal odbęzie się w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Farnej 7 w Chorzowie Batorym.

 

Śląski Festyn Służb Mundurowych – 09.09

Śląska Grupa Wojewódzka IPA oraz Chorzowski Skansen zapraszają na Śląski Festyn Służb Mundurowych. Podczas festynu funkcjonariusze służb przedstawią najmłodszym uczestnikom bezpieczne zachowania podczas drogi do szkoły i opowiedzą unikać niebezpieczeństw na ulicy. Funkcjonariusze jak i rodzice będą mieli okazję wymienić się wspólnymi doświadczeniami, całość odbędzie się w charakterze rodzinnego pikniku w chorzowskim skansenie z przygotowaną strefą. Wstęp wolny.

III Rodzinny Piknik Ekologiczny - 10.09

10 września od godziny 12:00 pod Szybem Prezydent rozpocznie się III Rodzinny Piknik Ekologiczny. Na scenie pojawią się zespoły z całego śląska m. in. Moonkite, The Party Is Over, gwiazdą wieczoru będą Zespół Carrantuohill oraz Anna Buczkowska. Podczas koncertów trwać będą warsztaty z upcyklingu, tworzenia ekologicznych kosmetyków , zabawek z siana czy malowania toreb. Serdecznie zapraszamy również do udziału w zajęciach sportowych, kulinarnych i artystycznych.

 

MORiS ma już 25 lat! Wielki jubileusz - 10.09

Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w obchodach 25 urodzin chorzowskiego MORiSu. Impreza, która odbędzie się 10 września będzie doskonałą okazją na przykład do zwiedzenia całej sportowej bazy Ośrodka. Przez ostanie 25 lat na obiektach MORiSu odbywały się wielkie sportowe i kulturalne wydarzenia, które przeplatały się z małymi, rekreacyjnymi imprezami. Jaka zatem impreza może uświetnić 25-lecie Ośrodka? Oczywiście taka, która połączy elementy sportowe, rekreacyjne i kulturalne. Podczas jubileuszu każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. 10 września będzie można poznać bliżej obiekty oraz działalność klubów sportowych, które na co dzień z nich korzystają. Ułatwi to  specjalnie przygotowany rajd rowerowy – „Szlakiem  obiektów MORiS w Chorzowie”. Zapisy na rajd oraz regulamin: http://moris.chorzow.pl/aktualnosci/?id=6652 Finał zwiedzania odbędzie się na Stadionie Miejskim przy ul. Lompy 10a, gdzie będzie miał miejsce Festiwal Gier i Zabaw Dawnych. Ta atrakcja z pewnością zapewni rozrywkę całym rodzinom.

PROGAM:

RAJD ROWEROWY

Hala Sportowa, ul. Dąbrowskiego 113
godz. 11.00– start rajdu rowerowego po obiektach MORiS Chorzów
godz. 15.45 – ponowna zbiórka przed halą i przejazd kolumny rowerzystów na Stadion przy ul. Lompy
godz. 11.00-15.00 – w dowolnej kolejności przejazd przez wyznaczone obiekty (zgodnie z mapą) i możliwość zwiedzania i zapoznania się z  prezentacją klubów sportowych:
- Hala Sportowa ul. Dąbrowskiego (Akademia Handballu i KPR Ruch Chorzów – gry i zabawy dla najmłodszych, treningi grup początkujących, pokazowy mecz drużyn juniorskich)
- Kompleks Sportowy „Hajduki” ul. Graniczna (prezentacja klubu Clearex Chorzów, treningi z trenerami i piłkarzami Clearexu Chorzów)
- Stadion ul. Cicha (gry i zabawy piłkarskie, treningi z trenerami AP Ruch Chorzów, spotkania z piłkarzami)
- Boisko ul. Filarowa (AKS Wyzwolenie i TS AKS Chorzów – gry i zabawy piłkarskie, treningi z trenerami, mecz drużyn młodzieżowych AKS Wyzwolenie)
- Kompleks boisk „Kresy” ul. Wolności (UKS Ruch Chorzów – gry i zabawy piłkarskie, treningi z trenerami, mecz drużyny młodzieżowej)
- Sala ul. Odległa (Kyokushin Karate – pokazy sztuk walki, zajęcia dla najmłodszych)
- Boisko ul. Pokoju (PKS Józefka Chorzów – gry i zabawy piłkarskie, treningi z trenerami, mecz drużyny młodzieżowej)
- Kort do Padla ul. Katowicka (pokazy gry w Padla, treningi dla początkujących)
- Korty tenisowe ul. Filarowa (korty za 1 zł),
- Orliki ul. Kościuszki i ul. 3 Maja (obiekty ogólnodostępne)

PIKNIK – Festiwal Gier i Zabaw Dawnych

Stadion Miejski ul. Lompy 10a
godz. 15.30 – rozpoczęcie festynu
godz. 15.45 – rozpoczęcie Festiwalu Gier i Zabaw Dawnych
godz. 18.00 – koncert zespołu Chrząszcze
godz. 19.00 – koncert Moniki Lewczuk
godz. 21.00 – zakończenie imprezy

 

Wolność Czytania - zbiórka książek do 13.09

Jak co roku w wakacje z chorzowskich domów znikają książki. Mieszkańcy biorą bowiem udział w zbiórce literatury, organizowanej w ramach akcji Wolność Czytania. Wszystkie przekazane przez chorzowian egzemplarze trafiają na wielki kiermasz. 14 września przy ul. Jagiellońskiej na przechodniów czekać będą stoiska z bezpłatnymi książkami. Wymiana domowych biblioteczek odbywa się w Chorzowie już po raz 7. W zeszłym roku na kiermasz trafiło ok. 13 tysięcy egzemplarzy.

Książki, czasopisma, wydawnictwa pisane brajlem i audiobooki zbierane są w kilkunastu punktach na terenie miasta:

Urząd Miasta Rynek 1
Miejski Dom Kultury „Batory” ul. St. Batorego 6
Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
Młodzieżowy Dom Kultury ul. Lompy 13
Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8
oraz wszystkie filie Biblioteki
Muzeum przy ul. Powstańców 25

Zbiórka prowadzona jest do 13 września. Darczyńców książek oraz wszystkich pozostałych entuzjastów szeroko pojętej literatury zapraszamy 14 września na ulicę Wolności oraz Jagiellońską. W programie  tegorocznej edycji Wolności Czytania znajdą się między innymi: giełda książki, inscenizacje i spektakle teatralne, zajęcia animacyjne związane z książką oraz spotkania autorskie oraz tzw. Żywa Biblioteka, czyli projekt dający możliwość wypożyczenia tzw. "żywych książek" - osób z grup postrzeganych stereotypowo, w celu rozmowy z nimi o ich życiu i zadawaniu pytań na dowolny temat.

 

Wolność Czytania - 14-21.09

Już 14 września rusza kolejna edycja „Wolności Czytania”. W tym roku chorzowskie swięto książki potrwa nie jeden dzień, a… cały tydzień! Coroczna Giełdy Książek to tylko wierzchołek góry lodowej. Organizatorzy zadbali o wiele innych atrakcji. Będą to m. in. „żywa biblioteka”, w której będzie można porozmawiać z ciekawymi i kontrowersyjnymi osobami, strefa Wiedźmina czy spotkania autorskie z  Michałem Rusinkiem, prof. Jerzym Bralczykiem i znanym aktorem Marianem Opanią. Amatorów muzyki zapraszamy na Percival - Wild Hunt Live, czyli koncert wzbogacony wizualizacjami do gier komputerowych powstałych na podstawie powieści „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego. Akcja zakończy się 21 września recitalem „Moje fascynacje” Mariana Opanii.
 
Harmonogram


14 września

SPOTKANIE AUTORSKIE godz. 16.30 Kawiarnia Kamienica, Rynek 7, wstęp wolny
MICHAŁ RUSINEK- spotkanie z wieloletnim współpracownikiem Wisławy Szymborskiej, który opowie m.in. o swojej ostatniej książce „Pypcie na języku”. Prowadzenie Adam Szaja
GIEŁDA KSIĄŻKI godz. 13.00 – 18.00 ul. Jagiellońska
STREFA WIEDŹMINA godz. 11.00-18.00 Kino Grajfka w CHCK ul. Sienkiewicza 3, Maraton gry Wiedźmin na dużym ekranie. 16+ Zapisy 32/3497868
PLENEROWY PUNKT KOLPORTAŻU KULTURY godz. 10.00 – 18.00 ul. Jagiellońska
W programie:
•    promocja chorzowskich wydawnictw
•    zajęcia animacyjne dla dzieci, stoiska audio, warsztaty komputerowego składania tekstu
•    czytelnia pod chmurką w wykonaniu aktorów Teatru Reduta Śląska w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Truchana, w Parku Hutniczym
ŻYWA BIBLIOTEKA godz. 10.00 - 15.00 Chorzowskie Centrum Kultury,
Spotkania z osobami, których życiorysy są „żywymi książkami”. Uczestnictwo potwierdzili: Były Więzień, Trzeźwiejący Alkoholik, Osoby LGBT: Gej i Lesbijka, Imam, Żona Muzułmanina, Turek, Gruzin, Włoch, Osoba Głuchoniewidoma, Pełnomocnik do Spraw Równego Traktowania przy Wojewódzkiej Komendzie Policji w Katowicach, Policjanci, Opiekun Romów, Osoba bezdomna, Amazonka, Weganka, Osoba dokonująca autodestrukcji
SPOTKANIE Z POEZJĄ godz. 18.00 Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3, bilet wstępu 1 zł.
 
15 września

ROWEROWY RAJD BIBLIOTEKARZY godz. 16.00 Poczta Główna, ul. Wolności 1
KONCERT godz. 19.00 Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3, bilet wstępu 70 zł, w dniu koncertu 120 zł. PERCIVAL – WILD HUNT LIVE koncert wzbogacony wizualizacjami do gier komputerowych powstałych na podstawie powieści „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego
 
18 września

SPOTKANIE AUTORSKIE Kompleks Sztygarka, ul. P. Skargi 34, z PROF. JERZYM BRALCZYKIEM.
godz. 13.00 Spotkanie dedykowane młodzieży
godz. 17.00 „500 zdań polskich” wg PROFESORA JERZEGO BRALCZYKA
 
19 września

WARSZTATY MUZYCZNO-LITERACKIE godz. 9.25, 11.25 i 13.15. IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie ul. Dąbrowskiego 34, „POECI” Hip hop i poezja Adama Mickiewicza, Adama Asnyka i innych wielkich poetów.
Premiera Książki godz. 18.00 Kompleks Sztygarka ul. P. Skargi 34, wstęp za zaproszeniami. „ Kryptonim Frankenstein” z udziałem autora PRZEMYSŁAWA SEMCZUKA, Wydawnictwo WAB. Prowadzenie Adam Szaja
 
20 września

SPOTKANIE Z WYDAWCĄ godz. 18.00 Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3, Spotkanie z SONIĄ DRAGĄ wydawcą polskich edycji książek Dana Browna.
 
21 września

SPOTKANIE z MARIANEM OPANIĄ
godz. 15.00, Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Dąbrowskiego 36
godz. 19.00 KONCERT Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3, bilet wstępu 20 zł. MARIAN OPANIA - recital „Moje fascynacje”


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

11.09 godz. 17.00 Casting do spektaklu „Most do Terabithii”

Kino Grajfka

09.09 godz. 18.00 „Łowca”
12.09 godz. 19.00 „Kwiat wiśni i czerwona fasola”
13.09 godz. 19.00 „Fuocoammare. Ogień w morzu”

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

09.09 godz. 19.00 Ogrodowa Strefa Dobrej Muzyki
12.09 godz. 18.00 Otwarta Scena Artystyczna


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow zdjęć na Instagramie: https://www.instagram.com/miastochorzow/ i konta na Twitterze: https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCMwkw5pUP85wxSQZr9ekGoQ

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć