Noc Muzeów w Chorzowie - 19-20.05
2017-05-09

W piątek 19 maja już po raz czwarty będzie można zwiedzić zabytkowy gmach chorzowskiego Urzędu Miasta wieczorową porą. W zeszłym roku wydarzenie przyciągnęło blisko pół tysiąca osób. Wieczorne zwiedzanie jest świetną okazją do odkrycia zakamarków na co dzień niedostępnych dla oczu gości. Zwiedzający będą mieli okazję zejść do podziemi, wspiąć się na wieżę zegarową, zajrzeć do sal sesyjnych i gabinetu prezydenta. Przewodnicy z pewnością zdradzą kilka sekretów dotyczących budynku, nie zabraknie też historycznych ciekawostek i anegdot oraz konkursu z nagrodami. Na zwiedzających czekać będą także… historyczne, zasłużone dla Chorzowa postaci, które zabiorą chętnych w podróż w czasie – do kluczowych dla miasta momentów. Pierwsza grupa rozpocznie zwiedzanie o godzinie 17.00. Zapisywać się można pod numerem telefonu 32 416 50 00, mailowo pod adresem zwiedzanie@chorzow.eu lub osobiście – w pokoju nr 1 w Urzędzie Miasta przy ul. Rynek 1.

Dzień później, 20 maja, zapraszamy do Muzeum w Chorzowie. Program prezentuje się następująco:

od 16.30 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Truskawkowe Pola – na zawsze”
17.30 – warsztaty muzyczne: Freeland: Radio Freeland: Piosenki chorzowskiego Beatlesa - Witka Wolnego
18.00 - warsztaty plastyczne dla dzieci: Tomasz Wenklar    
18.00 – wykład O „żółtej łodzi podwodnej”, „Lucy w niebie z diamentami” i innych kolorach muzyki - dr Jacek Kurek
19.00 – wykład Dziura w dachu. Życie, szklana cebula, the Beatles - prof. Tadeusz Sławek
21.00 – koncert ANKA PROJEKT HARFOWY z udziałem muzyków Carrantuohill
23.00 – zakończenie Nocy Muzeów

Ponadto: muzyka The Beatles w wykonaniu Kwartetu Flautato (Andrzej Staciwa (flet), Ryszard Słapik (skrzypce),Joanna Botor (altówka), Jerzy Szkopek (wiolonczela))

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów zapraszamy do udziału w grze „Truskawkowe Pole” oraz do skorzystania z kuratorskiego oprowadzania po wystawach czasowych: „Truskawkowe Pola - na zawsze”, „Wspólnota. Życie parafialne w Wielkich Hajdukach w czasach proboszcza Józefa Czempiela” i stałej wystawie numizmatycznej: „Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk”. Sprzedaż wydawnictw muzealnych. Wybijanie pamiątkowego żetonu i sprzedaż „monet lokalnych”: 4 denary chorzowskie (emisja 2009), 4 dukaty bożogrobców chorzowskich (emisja 2010).

O wygodni dojazd do wszelkich muzeów zadbają Koleje Śląskie. 12 dodatkowych pociągów obsługujących 77 stacji w 40 miejscowościach na 5 liniach kolejowych – tak można w liczbach podsumować zaangażowanie Kolei Śląskich w tegoroczną Noc Muzeów. Dodatkowe okazjonalne pociągi Kolei Śląskich będą kursować w nocy z 20 na 21 maja między godziną 23:41 a 3:10. Dzięki nim mieszkańcy Częstochowy, Myszkowa, Zawiercia, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca, Katowic, Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Zabrza, Gliwic, Tychów, Pszczyny, Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej, Bytomia, Tarnowskich Gór, Lublińca, Mikołowa, Orzesza, Rybnika i wielu innych miejscowości będą mogli dotrzeć do wielu instytucji kulturalnych i skorzystać z ich wyjątkowej oferty. - Połączenia zostały tak zaplanowane, aby możliwe było przede wszystkim dogodne dotarcie z różnych części województwa do Katowic, m.in. do Muzeum Śląskiego. W miarę możliwości staraliśmy się również zapewnić możliwość dojazdu do innych miast oraz powrotu pociągiem do domu – mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. – W wielu miejscowościach wydarzenia kulturalne odbywają się w tych godzinach, kiedy jeszcze kursują pociągi z rozkładu jazdy. One też więc mogą się przysłużyć w dotarciu do celu i wraz z naszymi okazjonalnymi pociągami stanowią jedną kompletną ofertę – dodaje Wawrzaszek. W specjalnych pociągach na Noc Muzeów będzie obowiązywać taka sama taryfa jak w naszych pociągach rozkładowych. Honorowane będą też wszystkie bilety okresowe. Aby ułatwić zakup biletów jedna kasa w Katowicach od strony Placu Szewczyka będzie czynna całą noc.

Szczegóły oraz połączenia: https://kolejeslaskie.com/do-muzeow-z-kolejami-slaskimi/

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć