Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 48/2016
2016-12-08

RADA MIASTA

KOMISJE

12.12 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO

15.12 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Marian Salwiczek


AKTUALNOŚCI

Widzisz bezdomnego? Możesz mu pomóc!

Temperatury spadają poniżej zera, śnieg sypie coraz mocniej, noce bywają naprawdę mroźne. Chorzowska Straż Miejska apeluje więc do wszystkich mieszkańców miasta, by nie ignorowali napotkanych na swojej drodze bezdomnych. – Prosimy, aby każdy zauważony przypadek bezdomności zgłaszać nam pod numerem alarmowym 986 lub 32 241 61 45. Zimą, kiedy warunki atmosferyczne są dla tych osób prawdziwym zagrożeniem, jest to szczególnie ważne – zapewnia Henryk Rusnak z chorzowskiej Straży Miejskiej. – Warto pamiętać o tym, że bezdomni na swoje kryjówki wybierają nie tylko zadrzewione tereny czy parki, ale również ogródki działkowe czy strychy i piwnice w zamieszkałych budynków – dodaje.
Na początku grudnia chorzowska Straż Miejska spotkała się z przedstawicielami Ośrodka Pomocy Społecznej, chorzowskiej noclegowni, Policji oraz niektórych stowarzyszeń działających na rzecz osób bezdomnych. Podczas spotkania udało się upracować wspólne metody postępowania z osobami bezdomnymi oraz udzielania im kompleksowej pomocy. Funkcjonariusze rozplanowali także systematyczne kontrole miejsc przebywania bezdomnych, które będą realizowane wspólnie z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej.

Podpisano porozumienie ws. pożyczki dla Ruchu

- Za nami bardzo trudne rozmowy z władzami spółki Ruch Chorzów, ale ostatecznie udało się uzyskać porozumie – tak komentował podpisanie dokumentów Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – Spółka Ruch Chorzów przyjęła nasze warunki, dzięki czemu udało się wzmocnić zabezpieczenie pożyczki udzielonej przez miejską spółkę Centrum Przedsiębiorczości – dodaje prezydent miasta. W zamian za zabezpieczenie hipoteczne na kwotę 6 mln zł, miasto zgodziło się na wydłużenie terminu spłaty pierwszej raty pożyczki do 31 lipca 2017r. Aby porozumienie weszło w życie, konieczna jest także zgoda Rady Miasta Chorzów - radni zajmą się tym tematem na najbliższej sesji 22 grudnia. Porozumienie musi zostać także zatwierdzone przez rady nadzorcze Ruchu Chorzów, Centrum Przedsiębiorczości i Spółki AMG Silesia.

Ratingi Chorzowa na poziomie BB+ - stabilna sytuacja miasta

Fitch potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Chorzowa dla zadłużenia
w walucie międzynarodowej oraz krajowej na poziomie BB+ oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie A-, co oznacza stabilną perspektywę finansową dla miasta.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasz rating jest stabilny i nie zmienił się, co przekłada się na bardzo korzystne oprocentowanie kredytów - komentuje Skarbnik Miasta, Małgorzata Kern.

Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony scenariusz Fitch, że Miasto utrzyma stabilne wyniki operacyjne z marżą operacyjną około 6%, oraz oczekiwany gwałtowny wzrost zadłużenia bezpośredniego, który spowoduje pogorszenie wskaźnika spłaty długu. Jednak pomimo wzrostu zadłużenia oczekujemy, że obsługa zadłużenia nie powinna być zagrożona w średnim okresie. Zdaniem Fitch, w średnim okresie dochody operacyjne Chorzowa będą umiarkowanie rosły, średnio o 3%, (po wyłączeniu transferów przeznaczonych na wypłaty
z programu „Rodzina 500+”). Fitch prognozuje, że realny wzrost PKB Polski będzie wynosił 3,1% rocznie w latach 2017-2018. Wzrost gospodarczy kraju powinien wspierać rozwój lokalnej gospodarki i dochodów z podatków dochodowych.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Najlepsi strażacy zmierzą się w Chorzowie - 9.12

14,10 sekundy na bieg z drabiną i wspinaczkę na 3 piętro – to rekord, z którym zmierzą się strażacy z Polski, Ukrainy i Czech. 9 grudnia w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, przy ul. Katowickiej 123 odbędzie się Turniej Wspinania przy Użyciu Drabiny Hakowej. Zawodników czeka niełatwe zadanie: bieg w pełny ekwipunku z ponad 8-kilową drabiną, a następnie wspinaczka na ścianę imitującą budynek. Ten, kto najszybciej dostanie się na 3 piętro, wróci do domu z Pucharem Prezydenta Chorzowa i cennymi nagrodami.  – To wyjątkowo trudna konkurencja w sporcie pożarniczym. Sprawne i szybkie manewrowanie ciężką drabiną to wyzwanie, nawet dla doświadczonych strażaków – przyznaje st. kpt. Arkadiusz Labocha z PSP w Chorzowie. Zawody rozpoczną się o godz. 12.00, wyniki zostaną ogłoszone ok. godz. 17.00

Gra miejska „W poszukiwaniu zaginionej społeczności – śladami Żydów chorzowskich” – 9.12

9 grudnia o godzinie 10:00 w Chorzowie odbędzie się miejska gra terenowa
„W poszukiwaniu zaginionej społeczności – śladami Żydów chorzowskich”. Gra rozpocznie się w centrum miasta – jej trasa  przebiegnie od Urzędu Miasta do Parku Pod Kasztanami. Po drodze będą znajdować się punkty z zadaniami. Gra oficjalnie zakończy się w ZSTiO nr 1. Celem konkursu jest m.in. popularyzowanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Chorzowie, ich wkład w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego regionu oraz motywowaniu uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy
i zdobywania nowych umiejętności . Gra skierowana jest głównie do chorzowskich gimnazjalistów, jednak udział w niej mogą wziąć wszyscy zainteresowani po wcześniejszym wysłaniu zgłoszenia. Z każdej szkoły może wystartować maksymalnie 1 drużyna składająca się z 4 uczestników i opiekuna. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Bezpłatne szkolenie dla wolontariuszy w Hospicjum – 10.12

Hospicjum w Chorzowie zaprasza wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem do udziału w bezpłatnym szkoleniu, które odbędzie się  10 grudnia w budynku hospicjum przy
ul. Szpitalnej 24. Prosimy zgłaszać chęć uczestnictwa pisząc na adres mailowy hospicjum_chorzow@o2.pl podając imię, nazwisko i nr telefonu kontaktowego (celem potwierdzenia uczestnictwa). Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 08.12.2016. Dla osób zgłoszonych przygotowane zostaną konspekty i materiały informacyjne oraz poczęstunek.

W programie szkolenia:

Blok 1 – godz. 9.00 – 10.00
1.    Podstawy wolontariatu – Joanna Tabor, koordynator wolontariatu
> przerwa 10 minut
Blok 2 – godz. 10.00 – 11.30
1. Wolontariat na oddziale stacjonarnym oraz w opiece domowej
– dr Joanna Flakus, pielęgniarka oddziałowa
> przerwa 10 minut
Blok 3 – godz. 11.30 – 13.30
1.    Żałoba i osierocenie, możliwości wsparcia – Anna Widepuhl, psycholog
2.    Komunikacja interpersonalna – Anna Widepuhl, psycholog
> przerwa 10 minut
Blok 4 – godz. 13.30 – 15.00
1.    Podstawy ruchu hospicyjnego, możliwości leczenia chorego terminalnie w domu – dr Barbara Kopczyńska – lekarz hospicjum

Szlak Zabytków Techniki ma już 10 lat – 14-15.12

W tym roku mija 10 lat od utworzenia Szlaku Zabytków Techniki – markowego produktu Województwa Śląskiego. Rezultatem prac mijającej dekady jest realny szlak kulturowy będący nie tylko przedmiotem promocji turystycznej, ale także elementem świadomego zarządzania walorami rozwojowymi województwa. Te kilka lat zmieniło perspektywę postrzegania dziedzictwa przemysłowego w naszym regionie. Dziś traktowane jest ono jako element dziedzictwa kulturowego, który należy zachować, upowszechniać i popularyzować. Jubileusz jest okazją do dokonania pewnych podsumowań, jak i rozmowy o przyszłości Szlaku. Między 14-15 grudnia odbędą się obchody 10-lecia Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. 15.12 o godz. 20.15 w Magazynie Ciekłego Powietrza na terenie kompleksu Sztygarka odbędzie się koncert Nervy wzbogacony o wizualizacje 3D. Widowisko poprzedzi słowo wstępne dr Jacka Kurka „Miejsce z ognia i ciemności”. Osoby zainteresowane wydarzeniem proszone są o potwierdzenie udziału do dnia 10 grudnia u Pani Magdaleny Polok (tel. 32 77 40 028, e-mail: mpolok@slaskie.pl). Ilość miejsc jest ograniczona.

Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy - 16-21.12

Pokazy kulinarne, dużo wspólnego kolędowania, darmowa karuzela dla dzieci. Od 16 do 21 grudnia, na przestrzeni między estakadą i budynkiem Urzędu Miasta, odbędzie się chorzowski jarmark świąteczny. Przez cały czas jego trwania w kameralnych drewnianych budkach będzie można kupić świąteczne słodkości, ozdoby i nietypowe prezenty, zaś dzieci będą mogły za darmo korzystać z karuzeli "Bajka" wypożyczonej na tę okazję ze Śląskiego Wesołego Miasteczka. Nie zabraknie też fotobudki, która w niedzielę 18 grudnia pojawi się na chorzowskim rynku. Pierwszy weekend jarmarku to trzy tematyczne dni. Piątek 16 grudnia będzie pełen tradycji: będzie można również posłuchać Marka Szołtyska, który opowie
o bożonarodzeniowych zwyczajach na Śląsku, zaś dzień zamknie występ Teatru Ognia. Sobota 17 grudnia to przede wszystkim muzyka - dla wszystkich, którzy tego dnia odwiedzą chorzowski jarmark, o godzinie 18.00 wystąpi zespół Universe ze specjalnym, kolędowym repertuarem. Niedziela 18 grudnia zaskoczy kulinarnie - w programie m.in. kuchenne popisy Kuby Tomaszczyka z MasterChef Junior (15.30) oraz Grzegorza Bienia z programu MasterChef (16.30). O godzinie 18.00 specjalny kulinarny pokaz da Remigiusz Rączka. 21 grudnia to nie tylko oficjalne zakończenie jarmarku, ale również wspólne strojenie choinki o godzinie 16.00.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
 
11.12 godz. 12.00 Spektakl Taneczny Królowa Śniegu
11.12 godz. 12.00 Skarby Kultury i Dziedzictwa Narodowego
11.12 godz. 19.00 Czesław Jakubiec Comedy Muzyka Żartem Śpiewana
12.12 godz. 18.00 „Dziadek do orzechów” Balet do muzyki Piotra Czajkowskiego
13.12 godz. 10.00 Happening upamiętniający 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Chorzowie
13.12 godz. 11.00 Mała Akademia Jazzu
15.12 godz. 17.00 Spotkanie z cyklu Przewodnik opowiada „Góralu, czy ci nie żal”
16.12 godz. 12.00 Spektakl taneczny pt.: „Jak nie my, to kto?”
16.12 – 21.12 Jarmark Bożonarodzeniowy

 

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

10.12 godz. 19.00 Wybór spośród trzech gatunków filmowych: komedia, thriller, dramat.
11.12 godz. 16.00 „Ratchet i Clank” reż. Kevin Munroe
13.12 godz. 16.00/18.30 „Moje córki krowy” reż. Kinga Dębska
14.12 godz. 18.00 „Ucieczka z Kina Wolność” reż. Wojciech Marczewski
15.12 godz. 19.00 „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze” reż. Dimitrij Wasiukow
16.12 godz. 19.00 „Chce się żyć” reż. Maciej Pieprzyca
Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
10.12 godz. 10.00 – 12.00 Poranek Filmowy dla dzieci „Kraina lodu”
13.12 godz. 18.00 z cyklu Kolory Śląska Spotkanie z Remigiuszem Rączką
16.12 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika „Ostatnie okrążenie czyli misja i przygoda”
                                   

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

16.11 - 16.12 godz. 8.00  Wystawa Prac Uczestników Pracowni Rysunku i Malarstwa Piotra Naliwajki pt. „Entropia”
11.12 godz. 10.00 Jarmark Rzeczy Ładnych
12.12 godz. 17.00 Artysta do ² Impreza zamknięta
13.12 godz. 12.00 Świąteczne Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
14.12 godz. 16.30 Rozdanie Nagród Prezydenta w dziedzinie sportu
14.12 godz. 17.00 Klub Promocji Poetyckich
15.12 godz. 17.00 Rozdanie Nagród Prezydenta w dziedzinie kultury
16.12 godz. 18.00 Nasza Mała Gwiazdka Koncert Uczestników Pracowni Artystycznych MDK Batory

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV - http://bit.ly/1U7pHeB
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć