Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 43/2016
2016-11-03

RADA MIASTA

KOMISJE

09.11 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO

10.11 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radna Izabela Nowak


AKTUALNOŚCI

Poszukiwany ukrywał się w schowku na pościel

26 października  podczas kontroli jednej z posesji przy ul. 11go listopada, strażnicy miejscy uzyskali od przechodnia informację, że w jednym z mieszkań przy ul. Kalidego 73 przebywa osoba poszukiwana. Informacja ta została natychmiast przekazana na Komisariat II Policji. Przybyli na miejsce funkcjonariusze dokonali sprawdzenia wskazanego adresu. Lokatorzy utrzymywali, że nie ma w nim poszukiwanej osoby, jednak po dokładnym przeszukaniu mieszkania, mężczyznę znaleziono w schowku na pościel pod łóżkiem. Ustalenia
wykazały, że ma on do odbycia 2-letnią karę pozbawienia wolności za dokonane rozboje.

Chorzowskie Smaki 2016 za nami

Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Chorzowskie Smaki - zmagania restauracji dobiegły końca. Przypominamy, że ocena przebiegała dwutorowo: klienci wypełniając ankiety oraz oddając głos elektronicznie wskazywali "Lokal Roku 2016". W tym samym czasie specjalnie powołana kapituła kosztowała i oceniała dania konkursowe w kategoriach: danie wegetariańskie, danie główne, na słodko oraz pizza. 27 października w Chorzowskim kinie Grajfka odbyła się finałowa gala konkursu, podczas której najlepsi restauratorzy zostali nagrodzeni. Laureaci odebrali z rąk prezydenta statuetki stylizowane na charakterystyczną "kulinarną żyrafę" oraz nagrody o wartości 2000 zł. Lista zwycięskich lokali wygląda następująco:

1.Tytuł "Lokalu Roku 2016", czyli nagroda klientów trafiła do Piwnicy Piccolo
2. Zwycięzcą w kategorii pizza jest Pizzeria Pod Drewnianym Bocianem
3. Zwycięzcą w kategorii danie wegetariańskie została Restauracja Łania
4. Wyróżnienie za danie główne przyznane zostało Rock&Rollce
5. Laureatem konkursu w kategorii danie główne jest Restauracja Prezydent (Sztygarka)
6. Wyróżnienie za ciasto piernikowe z jabłkami powędrowało do Baru u Mirka
7. Zwycięzcą w kategorii na słodko została Restauracja Czerwona


Konstanty Wolny nowym patronem SP nr 15 w Chorzowie

28 października w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy odbyła się uroczystość nadania imienia Konstantego Wolnego Szkole Podstawowej nr 15 w Chorzowie.
Nowy patron szkoły był pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego, a także
górnośląskim działaczem narodowym i społecznym, współpracownikiem Wojciecha Korfantego czy współautorem Statutu Organicznego Województwa Śląskiego.

Nowe konie policyjne i radiowozy dla chorzowskiej komendy

28 października przy Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie odbyło się uroczyste przekazanie policjantom 5 nowych radiowozów. Komenda otrzymała także 2 młode konie policyjne (Wana i Kasura), które już teraz znajdują się na posterunku chorzowskiej policji konnej. Koszt sprowadzenia policyjnych koni do Chorzowa wyniósł 32 tys. zł, z czego dofinansowanie Miasta wyniosło 30 tys. Pozostałe 2 tys. zł przekazała Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Flotę chorzowskiej policji zasilą 2 oznakowane pojazdy marki
Kia oraz 3 oznakowane Ople Corsa. Łączny koszt 5 radiowozów to 269 tys. zł, z czego
134,5 tys. zł pokryło Miasto, a drugie 134,5 tys. zł – Komenda Główna Policji w Warszawie.

Chorzowianka z nagrodą im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”

W ubiegły piątek, 28 października,  po raz 10 w Warszawie przyznano Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Tym razem laureatką  została nauczycielka z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie – Zofia Cofałka. Kapituła wyróżniła również 10 nauczycieli z całej Polski - w tym Przemysława Fabiańskiego, Dyrektora I Zespołu Szkół Akademickich im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Nagroda im. Ireny Sendlerwowej „Za naprawianie świata” ustanowiona została w 2006 r. i jest przyznawana nauczycielom i nauczycielkom, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych, inspirując do działań zgodnych z tymi zasadami, zarówno w środowisku szkolnym, jak i lokalnym. Wśród laureatów są nauczyciele i nauczycielki zajmujący się edukacją o Holokauście, edukacją wielokulturową i antydyskryminacyjną. Laureaci I edycji z 2006 r. zostali wybrani osobiście przez Irenę Sendlerową i byli to: nauczyciel LO im. Witkacego w Warszawie - Robert Szuchta z Polski i Norman Conrad z USA. Robert Szuchta obecnie zasiada w Kapitule Nagrody, obok takich znakomitości jak: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący Kapituły, prezes Fundacji Pogranicze), Elżbieta Ficowska (inicjatorka Nagrody, jako dziecko uratowana przez Irenę Sendlerową), Anna Chipczyńska (przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie), Włodzimierz Grudziński (Doradca Prezesa Związku Banków Polskich), Alicja Pacewicz (Wiceprezeska CEO), Jarosław Przyborowski (założyciel i prezes Fundacji Signum), Krystyna Starczewska (twórczyni i dyrektorka I Społecznego LO w Warszawie „Bednarska” oraz XX Społecznego Gimnazjum w Warszawie „Raszyńska”), Zofia Żukowska (działaczka Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce ). Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!


Ruszył nabór na wystawców Chorzowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

Urząd Miasta oraz Chorzowskie Centrum Kultury zapraszają wytwórców regionalnych wyrobów artystycznych i użytkowych, przedmiotów sztuki, kuchni regionalnej, produktów spożywczych oraz lokalnych organizacji lub przedsiębiorstw związanych blisko z regionem do wzięcia udziału w Chorzowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.  W tym roku odbędzie się on pomiędzy 16 a 21 grudnia w przestrzeni Rynku pod chorzowską Estakadą. Na zgłoszenia czekamy do 25 listopada. Szczegóły naboru oraz regulamin imprezy są dostępne na http://bit.ly/2eTmH5A

Gala programu "Chorzów 60+" już za nami

W niedzielę 30 października w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się Gala programu "Chorzów 60+". Było to wydarzenie wyjątkowe, choćby ze względu na pierwszą edycję Targów Senioralnych, podczas których lokalne organizacje pozarządowe mogły przedstawić profil prowadzonej działalności. Podczas gali poznaliśmy zwycięzców plebiscytów senioralnych. Za najaktywniejszego chorzowskiego seniora została uznana, po raz drugi z rzędu, Pani Urszula Staszowska. Odebrała ona statuetkę z rąk wiceprzewodniczącego Rady Miasta - Waldemara Kołodzieja. Laureatami w poszczególnych kategoriach plebiscytu "Firma Przyjazna Seniorom" zostały przedsiębiorstwa tj. Dworek Parkowy, Kompleks Sztygarka, Sklep rowerowy "Atut", Centrum Inicjatyw Społecznych, Zamek Moszna czy MDK Batory.

Strażnicy miejscy sprawdzą numeratory posesji

31.10 rusza akcja „Numerator”. Jak co roku funkcjonariusze straży miejskiej przeprowadzą kontrolę numeratorów porządkowych posesji. W okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok dobrze widoczny numer porządkowy posesji jest bardzo ważny.
Szczególnie dla służb ratowniczych, które muszą szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia. Brak numeratora może być również uciążliwy dla osób poszukujących konkretnych adresów - np. kurierów. Warto pamiętać, że za wszelkie nieprawidłowości związane z numeratorem odpowiada administrator posesji.

Prawie 800 tys. zł dla Chorzowa za proekologiczne działania

Od wielu lat Chorzów systematycznie realizuje zadania związane z ociepleniem budynków. Okazuje się, że takie działanie nie tylko znacznie ograniczyło zużycie energii, ale też przyniosło miastu konkretne korzyści finansowe. Audyty wykonanych w Chorzowie termomodernizacji dokładnie określiły oszczędności, jakie przyniosło ocieplenie budynków.  Inwestycje zostały zgłoszone w przetargu Urzędu Regulacji Energetyki na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. Właśnie w ramach tych inwestycji Chorzów uzyskał świadectwa efektywności energetycznej - tzw. Białe Certyfikaty. Ich sprzedaż na Towarowej Giełdzie Energii SA przyniosła miastu 740 674,64 zł zysku.  - Chorzów jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które otrzymało oraz sprzedało Białe Certyfikaty. Staramy się ocieplić jak najwięcej budynków – nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ponieważ skutkuje to dużymi oszczędnościami – przekonuje Zastępca Prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju, Marcin Michalik. – W tej chwili trwają prace nad termomodernizacją kolejnych budynków szkolnych: ZSS nr 1 przy ul. Ryszki oraz Gimnazjum nr 4 przy ul. Śląskiej. Inwestycje są realizowane z funduszy unijnych – dodaje. Świadectwa efektywności energetycznej, zwane popularnie „białymi certyfikatami”, przyznawane są przez Urząd Regulacji Energetyki na podstawie ustawy o efektywności energetycznej z 15 kwietnia 2011 roku. Przyznawanie świadectw związane jest z realizacją obowiązku zmniejszania zużycia energii.

Chorzowska Sokolnia znów na podium!

Zawodnicy Sokolni nie zwalniają tempa. W ostatni weekend na Międzynarodowym Turnieju Wars i Sawa młodzi akrobaci znowu kilka razy stanęli na podium: złoto w trójkach dziewcząt kat. 11- 16 dla Agaty Musioł ,Wiktorii Wołczańskiej i Wiktorii Naczyńskiej oraz w dwójkach mieszanych kat  senior dla Julii Kraj i Wojciecha Dackiewicza. Brąz dla trójki dziewcząt kat. 13-19 Marty Śrutwy , Magdy Rajtor i Emilii Plewnia oraz w dwójkach mieszanych dla Marcina Firak i Julii Fajfur. Na czwartym miejscu  uplasowali się Daniel Wichary i Kamila Dytko.

VI Konkurs Fotograficzny „Pamiętamy…”

Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie organizuje konkurs fotograficzny pt. „ Pamiętamy…” . Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz wychowanków domu kultury. Tematem fotografii mogą być ludzie, przedmioty, ciekawe miejsca związane z upływającym czasem. Celem konkursu jest m.in. zainteresowanie fotografią oraz wzbudzenie wrażliwości i szacunku do osób starszych, przeszłości, upływu czasu i dokonujących się przemian. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzowa. Udział jest bezpłatny, konieczne jest dostarczenie pracy z kompletnie wypełnioną kartą zgłoszeniową. Prace należy przesyłać na adres: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Lompy 13, 41-500 Chorzów lub na adres e-mail: sekretariat@mdkchorzow.pl do 15.11.2016 r. Rozstrzygnięcie konkursu 23.11 o godzinie 13:30

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Koncert poświęcony Mirkowi Bregule – 4.11

Starochorzowski Dom Kultury już od kilku lat z początkiem listopada organizuje Przystanek Krajcok - koncert poświęcony liderowi grupy Universe Mirkowi Bregule. Podczas wydarzenia tak zespoły, jak i soliści wykonują utwory grupy Universe. Niejednokrotnie są to nowe, ciekawe aranżacje dobrze wszystkim znanych kompozycji. W tym roku impreza odbędzie się już po raz 6. 4 listopada o godz. 18.00 na scenie Starochorzowskiego Domu Kultury różni artyści zaprezentują odświeżone wersje wybranych utworów. Gościnnie wystąpią Ewa Uryga oraz zespół Albo i nie. Bilety w cenie 7 oraz 10 zł do nabycia w kasie SDK przy ul. Siemianowickiej 59.

Koncert Requiem w ramach Annum Festival - 5.11

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia wyjątkowego Annum Festival - jedynego całorocznego festiwalu muzyki dawnej na Śląsku, które odbędą się 5 listopada
w Kościele św. Jadwigi przy ul. Wolności 51. Tym razem, z uwagi na zbliżającą się Uroczystość Wszystkich Świętych, zabrzmi wyjątkowy koncert Requiem. Wraz z formacją Lúthien Consort organizatorzy postarają się przywrócić tradycyjnym pieśniom o życiu Świętych ich pierwotny, barokowy wymiar. Koncert będzie wyjątkową okazją by wsłuchać się w tzw. biały głos śpiewaczki czy rzadko spotykane instrumenty takie jak: szpinet, arcylutnia, lira korbowa czy dudy. Wcześniej, o godz. 13:00, w Chorzowskim Centrum Kultury (ul. Sienkiewicza 3, sala 22), specjalnie dla najmłodszych melomanów przygotowane zostały kolejne wydarzenia w ramach, nietuzinkowego cyklu zajęć muzycznych Annum Kids zatytułowane "Requiem dla dur i moll" poświęcone tematyce muzyki współczesnej. Wszystkie szczegóły oraz zapisy na zajęcia dla dzieci na stronie www.annumfestival.pl

Szczegółowy program:

5 listopada 2016, godz. 19:00
Kościół św. Jadwigi Śląskiej
[ul Wolności 51]

REQUIEM
Śpiewnik Pelpliński, Kancjonał Brzeski

LÚTHIEN CONSORT

Alicja Sulkowska — śpiew, instrumenty perkusyjne
Antonina Weber — viola da gamba
Jan Billert — szpinet, pozytyw, śpiew
Jan Kiernicki — arcylutnia, lira korbowa, dudy, śpiew

Wstęp wolny!

5 listopada 2016, godz. 13:00
Chorzowskie Centrum Kultury
[ul. Sienkiewicza 3, sala 22]

ANNUM Kids
Zajęcia muzyczne dla dzieci w wieku 4-7 lat

REQUIEM dla dur i moll
W świecie muzyki współczesnej

Czas trwania 45 minut
WSTĘP: 1 PLN
Obowiązują wcześniejsze zapisy do dnia 31 października 2016.
Zapisy na stronie: www.annumfestival.pl
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Terminy kolejnych zajęć:

17, 18 grudnia 2016
OPEROWE TRALALA
czyli Alicja w krainie dźwięku

III Bieg Dwóch Szybów – 6.11

6 listopada o godzinie 10:00 pod Szybem Prezydent rozpocznie się III Bieg Dwóch Szybów organizowany przez Chorzowskie Stowarzyszenie Biegaczy Długodystansowych „ W Ruchu”. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Trasa biegu prowadzi od Szybu Prezydent przez Chorzów Stary, Siemianowice Śląskie Bytków do Siemianowic.
W związku z organizacją III Biegu Dwóch Szybów, którego trasa prowadzić będzie m.in. ulicami Chorzowa Starego, nastąpią czasowe ograniczenia ruchu pojazdów. Ulice, które zostaną czasowo (w godz. 10:00 - 12:15) zamknięte bądź częściowo wyłączone z ruchu, to: ul. Krakowska, ul. Kasprowicza i ul. Bytkowska, a także fragment ul. Kościuszki i ul. Bożogrobców.

XV Chorzowski Bieg Niepodległości - 10.11

10 listopada w Chorzowie odbędzie się XV Chorzowski Bieg Niepodległości.  Organizatorem wydarzenia jest Klub Miłośników Historii Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie. Podstawowym zadaniem projektu jest krzewienie kultury obywatelskiej i postaw patriotycznych wśród młodych obywateli Chorzowa. Przedsięwzięcie kierowane jest do uczniów szkół, a uczestnictwo w nim jest dobrowolne. Impreza jest objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
 
04.11 godz. 18.00 Pogodomy o Śląsku? Z Markiem Szołtysikiem
04.11 godz. 19.00 Koncert „Marcelina”                     
05.11 godz. 13.00 Warsztaty Annum Kids
06.11 godz. 11.00 i 12.15 Maluch i muzyka
06.11 godz. 18.00 Spektakl Byłam Wróbelkiem - Sekrety Edith Piaf
07.11 godz. 12.00 Spektakl Komediowy „Chory z urojenia”
08.11 godz. 11.00 Audycja dla dzieci „Mała Akademia Jazzu”
09.11 godz. 18.00 Dyptyk Baletowy „Arachne i Spotkania”
11.11 godz. 19.00 Koncert „Przeboje Muzyki Polskiej”

Kino „Grajfka”

05.11 godz. 16.00 „Kumba” film animowany z cyklu Smyk Strefa Młodych Kinomanów
07.11 godz. 19.00 Wybór spośród trzech filmów z cyklu Interakcja
09.11 godz. 18.00 „Brzezina” z cyklu Kino PL
Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
04.11 godz. 10.30 i 12.00 Pani Gama zaprasza - Klasyczne Poranki Muzyczne
04.11 godz. 10.00 Przystanek Krajcok – Koncert
05.11 godz. 10.00 Rodzinny Poranek Eksperymentalny
7-30.11 godz. 10.00-18.00 Wystawa Fotografii Przemysłowej i Industrialnej

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

04.11 godz. 18.00 Klub Filmowy „Lokator”
06.11 godz. 17.00 „Zemsta Nietoperza” Operetka
08.11 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć