Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 7/2016
2016-02-18

RADA MIASTA

KOMISJE

22.02 godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych


DYŻUR RADNEGO

25.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marek Otte


AKTUALNOŚCI

 

Ekstraklasa łączy miasta

Wraz z wiosennym powrotem na boiska, Ekstraklasa bierze pod lupę najważniejsze i najciekawsze lokalizacje w miejscowościach klubów piłkarskich. Pierwszy raz w historii pokazuje jak silna jest więź między miastem i piłką nożną. Specjalnie dedykowane spoty będą wyświetlane przed meczami Ekstraklasy w telewizji, w mediach społecznościowych, ale także w tramwajach, autobusach i na billboardach. Wśród spotów nie mogło zabraknąć tego o domu 14-krotnego Mistrza. Chorzów jest jednym z najbardziej zasłużonych dla krajowej piłki miast w Polsce. 14 000 przejechanych kilometrów, 63 dni zdjęciowe, 16 spotów promujących 7 z 10 największych polskich miast, ale i niewielką, liczącą nieco ponad 700 mieszkańców Niecieczę. Niezależnie od szerokości geograficznej nie zmienia się jedno: duma i przywiązanie lokalnej społeczności.

Plakatowanie - tylko na specjalnych tablicach

Chorzowska Straż Miejska przypomina, że rozwieszanie wszelkiego rodzaju plakatów, reklam czy ulotek poza miejscami do tego wyznaczonymi stanowi wykroczenie. Za nielegalne plakatowanie grozi mandat do 500 złotych. Tylko od początku tego roku strażnicy ujawnili 9 tego typu wykroczeń. Są to sytuacje, których łatwo uniknąć - trzeba jedynie pamiętać o tym, że na terenie miasta znajdują się tablice, na których mieszkańcy miasta mogą nieodpłatnie umieszczać swoje drobne ogłoszenia. Takie plansze zlokalizowane są na przystankach komunikacji miejskiej i można na nich naklejać ogłoszenia do formatu B6. Raz w miesiącu tablice są czyszczone - firma usuwa wszystkie ogłoszenia i czyści resztki papieru i kleju.

7 psiaków znalazło nowy dom w Walentynki

250 spacerów, 400 kg karmy, ponad 2,5 tysiąca złotych dla starszych psów i przede wszystkim – 8 adopcji. To bilans walentynkowego dnia otwartego w chorzowskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Podczas minionego weekendu aż 7 psiaków i jedna kotka znalazły swój nowy dom. Dzięki darowiznom gości oraz zakupom na specjalnym schroniskowym bazarku udało się zebrać dokładnie 2525 złotych na diagnostykę starszych psów. Kolejny dzień otwarty w chorzowskim schronisku – tym razem z okazji Dnia Kobiet -  odbędzie się 5 marca.

Program 500 + w Chorzowie - znamy szczegóły

Ok. 8 tysięcy dzieci z Chorzowa skorzysta z programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia wychowawcze w wysokości 500 zł co miesiąc przyznawane będą rodzicom na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę lub 1200 zł (w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko) - otrzymają je również na pierwsze lub jedyne dziecko. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać od kwietnia w 6 punktach na terenie miasta: w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kruszcowej 22, Centrum Inicjatyw Społecznych przy ul. 3-go Maja 18, Centrum Pracy Socjalnej przy ul. Kasprowicza 2, Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Powstańców 70/3, Miejskim Domu Kultury ,,Batory” przy ul. Stefana Batorego 6 i w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Klub ,,Pokolenie” przy ul. Młodzieżowej 29. Wnioski przyjmowane będą również drogą elektroniczną. Szczegółowe informacje opublikowane zostaną na stronie internetowej www.chorzow.eu. Koordynatorem programu w Chorzowie jest Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Kruszcowej.

Drzwi urzędu nigdy się nie zamykają

Chorzowski Urząd Miasta jako pierwszy na Śląsku zaprasza mieszkańców o każdej porze dnia i nocy. Co więcej, zabytkowy ratusz można odwiedzić bez wychodzenia z domu. Wszystko dzięki usłudze Google Street View Trusted, która umożliwia wirtualny spacer po obiektach. Od dzisiaj każdy korzystający z popularnej strony z mapami www.maps.google.com, będzie mógł nie tylko sprawdzić drogę do Urzędu Miasta w Chorzowie, ale także wejść do środka. Kilka kliknięć myszki przeniesie internautów do sal sesyjnych oraz gabinetu prezydenta. – Serdecznie zapraszam do odwiedzin. Na wirtualną wizytę nie trzeba się umawiać, to także wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć gabinet z mojej perspektywy – zachęca Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Na zwiedzających czekają również niedostępne na co dzień piwnice. Wycieczkę po podziemnych korytarzach polecamy jednak tylko osobom o mocnych nerwach – straszy tam najgorsza urzędowa zjawa, czyli biurokracja. Wirtualny spacer to kolejna nietypowa akcja zawiązana z chorzowskim urzędem. Co roku kilkaset osób bierze udział w nocnym zwiedzaniu gmachu, mieszkańcom spodobała się także wyjątkowa winda, która podaje komunikaty w gwarze śląskiej.

Zagłosuj na wynalazek z Chorzowa

W tegorocznej edycji plebiscytu Soczewki Focusa można oddać głos na wynalazek z Chorzowa. Głosowanie ma na celu wyróżnienie najważniejszych naukowych wydarzeń minionego roku. Plebiscyt dzieli się na trzy kategorie: Innowacje medyczne, techniczne oraz informatyczne. Wynalazek inżynierów z Chorzowa to specjalistyczny robot kolejowy - można znaleźć go w kategorii innowacje techniczne. Zautomatyzowana lokomotywa ma sama wykonywać manewry, podłączać i odłączać wagony kolejowe oraz przewozić ładunek  miejsca n miejsce. Praca na bocznicach kolejowych związana z obsługą lokomotyw towarowych i ich wagonów to trudne i niebezpieczne zadanie. Chorzowski robot kolejowy, opracowany przez inżynierów z Grupy Zarmen, ma znacznie zmniejszyć ryzyko wypadków. Głos na wynalazek z Chorzowa można oddawać do końca lutego pod adresem internetowym http://soczewki.focus.pl/innowacje-techniczne Poza robotem kolejowym w kategorii innowacji technicznych znalazły się też butelka izotermiczna, monitorowanie pszczół w ulu, płynny pancerz kuloodporny i portfel z włókna węglowego. Gorąco zachęcamy do wsparcia inżynierów z Chorzowa.

Licealista z Chorzowa lepszy od studentów Harvardu

Maciej Mańka, uczeń klasy III C w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Dąbrowskiego 36 w Chorzowie opracował innowacyjną technologię wytwarzania urządzeń do hodowli sztucznych organów. Efekt badań Maćka to pierwszy w Polsce i z pewnością jeden z pierwszych w Europie prototyp urządzenia wytworzonego na Harvardzie. Jest jednak jedna, znacząca różnica – Maciek opracował technologię wytwarzania chipu w sposób o wiele tańszy i niewymagający bardzo wyrafinowanego sprzętu, niedostępnego dla większości uniwersytetów. Młody Chorzowianin podkreśla, że technologia nad którą pracuje może umożliwić dokładne zbadanie działania szkodliwego wpływu najmniejszych nawet bakterii i wirusów na ludzki organizm. Co więcej, wynalazek Maćka może otworzyć nowy rozdział w testowaniu leków – bez skomplikowanych prób na zwierzętach, za to z dużo większymi możliwościami. Chorzowianin będzie najmłodszym prelegentem na odbywającym się między 18 a 19 lutym kongresie „Investing in Medical Innovations”. Opowie tam o swojej pracy oraz poszuka potencjalnych inwestorów i współpracowników do projektu.

Rusza Chorzów TV

Wiadomości z miasta, zapowiedzi oraz relacje z najciekawszych wydarzeń – między innymi to można znaleźć na Chorzów TV. Na platformie YouTube ruszył właśnie oficjalny kanał Miasta Chorzów: bit.ly/1U7pHeB. To dopiero początek miejskiej telewizji, docelowo powstanie portal informacyjny gromadzący materiały video z różnych źródeł. Nowa telewizja stworzy wirtualną kronikę wydarzeń, będzie także zbiorem wiedzy o wyjątkowych inicjatywach oraz miejscach. Na kanale nie zabraknie również ciekawostek historycznych opartych na archiwalnych materiałach. Zachęcamy do subskrybowania kanału na YouTubie, a także do odwiedzanie profili Chorzowa w mediach społecznościowych: na Facebooku www.facebook.com/umchorzow oraz na Twitterze: www.twitter.com/UMChorzowZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Zbiórka gier i książek dla szpitali

W ramach projektu Chorzowskiej Strefy Wolontariatu Centrum Integracji Międzypokoleniowej raz kolejny organizuje po akcję zbiórki gier i książek na potrzeby nowopowstających bibliotek dla pacjentów chorzowskich szpitali. Tworzenie i uzupełnianie bibliotek to możliwość pomocy pacjentom, którzy dzięki książkom mogą chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie. Centrum Integracji Międzypokoleniowej zwraca się z prośbą  o przyłączenie się do akcji. Każda książka i gra, jaką chcieliby Państwo podarować znajdzie swoje miejsce w biblioteczce dla małych i dorosłych pacjentów. Książki i gry powinny być w dobrym stanie, ale nie muszą być nowe. Zbiórka trwa do 15 marca 2016 r. Miejsca zbiórki to: Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy Dąbrowskiego 7, Urząd Miasta Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury przy Sienkiewicza 3, Miejski Dom Kultury Batory przy Batorego 6, Starochorzowski Dom Kultury przy Siemianowickiej 59, Miejska Biblioteka Publiczna przy Sobieskiego 3 oraz Restauracja Sztygarka przy Piotra Skargi 34a/d.


Otwarcie Galerii Antresola w ChCK - 19.02

19 lutego w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy Silesius połączony z inauguracją Galerii Antersola. Inicjatorem powstania ekspozycji jest europoseł Marek Plura. Wystawa będzie poświęcona Śląskowi - miejscu narodzin idei, technologii, wybitnych mieszkańców, których tożsamość kulturowa pozostaje ciągle zagadką. Galeria Antresola to z założenia nie tylko wystawy, ale także spotkania, koncerty czy prezentacje artystyczne, których celem jest zadawanie pytań o kondycję współczesnej kultury lokalnej. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 17:00.

Inauguracja wiosennego semestru w Klubie Malucha – 19.02

19 lutego, wystartuje nowy semestr Chorzowskiego Klubu Malucha. Powrócą znane i lubiane zajęcia, uruchomione zostaną także nowe grupy. Klub Malucha, od lutego funkcjonujący jako jeden z projektów Centrum Integracji Międzypokoleniowej, został powołany do życia w marcu ubiegłego roku jako część Chorzowskiej Akademii Dzieci. Szybko jednak rozrósł się do takich rozmiarów, że zaczął działać jako samodzielna instytucja. - Już pierwsze zajęcia inaugurujące działalność Klubu Malucha przyciągnęły sporo osób. - tłumaczy Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. aktywizacji społecznej. - Z każdym kolejnym miesiącem chętnych do udziału w zajęciach było coraz więcej. Do tego stopnia, że od kilkunastu tygodni nie mieliśmy już miejsca nawet na listach rezerwowych. Z tego powodu wraz ze startem nowego semestru Klubu Malucha uruchomione zostaną nowe grupy. Będzie ich kilka, część skierowana ma być do innych grup wiekowych niż dotychczas. - Dotąd zajęcia w Klubie Malucha skierowana były przede wszystkim do 2-4 latków – wyjaśnia Sekuła. - Teraz utworzyliśmy grupy także dla starszych dzieci. Przygotowaliśmy też kilka niespodzianek i nowych zajęć dla naszych stałych bywalców. Inauguracja nowego semestru zaplanowana jest na piątek, 19 lutego. Start przewidziany jest na godzinę 15. Najpierw rodzice i dzieci razem zobaczą, co nowego można znaleźć w siedzibie Klubu Malucha. Potem odbędzie się uroczyste otwarcie i prezentacja nowego plan zajęć. Na koniec dzieci wezmą udział we wspólnej zabawie.

„Single po japońsku” w Chorzowskim Centrum Kultury - 20.02

Premiera spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie już 20 lutego na deskach ChCK. Komedia "Single po japońsku" w reżyserii Olafa Lubaszenko to kontynuacja wcześniejszych „Singli i Remiksów. W sztuce autorstwa Marcina Sczygielskiego główne role grają Anna Mucha, Katarzyna Maciąg, Lesław Żurek i Wojtek Medyński. Jest to kolejna komedia pomyłek, której akcja osadzona została w bezdusznym otoczeniu korporacji. Magda, Mirek, Joanna i Sebastian są członkami zarządu korporacyjnego giganta, który z trudem walczy o przetrwanie na medialnym rynku. Podporządkowali swoją egzystencję pracy, a prywatne życie upchnęli w przerwie na lunch. Walka o władzę zaślepia ich do tego stopnia, że są dla nich gotowi poświęcić szczęście własne i szczęście najbliższych. Gdy okazuje się, że firmę po raz kolejny przejmuje inny właściciel – tym razem pochodzący z dalekiej Japonii – a obowiązującym strojem każdego pracownika staje się… kimono, w korporacyjnym cesarstwie wybucha bunt. Nasi bohaterowie, zamiast wykazać się rozsądkiem i gasić pożar, dolewają oliwy do ognia – i to w olśniewającym dalekowschodnim stylu. Premiera „Singli po japońsku” już 20 lutego o godzinie 16.30 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3.

Konferencja prasowa "Śniadanie wielkanocne dla samotnych”

23 lutego w Urzędzie Miasta Chorzów w Małej Sali Sesyjnej na II piętrze odbędzie się konferencja prasowa dotycząca "Śniadania wielkanocnego dla samotnych”. Spotkanie planowane jest na godzinę 11.00 i będzie połączone z degustacją tradycyjnych wielkanocnych potraw. Tegoroczna Wielkanoc dla samotnych zostanie zorganizowana 27 marca o godzinie 9.00 - po raz pierwszy w chorzowskiej hali MORiS przy ulicy Dąbrowskiego 113.

Inauguracja Chorzowskiej Strefy Wolontariatu - 24.02

W ramach projektu Centrum Integracji Międzypokoleniowej swoją działalność w 2016 roku rozpoczyna Chorzowska Strefa Wolontariatu. Inauguracja odbędzie się 24 lutego w siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 o godzinie 12.00. Wolontariusze zapraszają wszystkich chętnych ,którzy chcieliby poświęcić swój czas, wrażliwość i empatię. Wszelkich informacji udziela koordynator Chorzowskiej Strefy Wolontariatu Jolanta Kiolbasa - osobiście w Biurze Polityki Zdrowotnej i Aktywizacji Społecznej w UM Chorzów w pokoju 214 na drugim piętrze lub pod numerem telefonu 32/416 52 31 wew.306.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

18.02 godz. 10.00 spektakl dla dzieci: Cyrk Bobas
19.02 godz. 10.00 film animowany dla dzieci: Dom
19.02 godz. 17.00 wernisaż wystawy Silesius
19.02 godz. 19.00 koncert Kortez
21.02 godz. 11.00 i 12.30 Maluch i muzyka: zabawy przy muzyce dla dzieci i niemowląt
22.02 godz. 10.00 spektakl dla dzieci: Jaś i Małgosia
23.02 godz. 10.00 film animowany dla dzieci: Bystry Bill
23.02 godz. 12.30 film fabularny dla młodzieży: Tajemniczy Ogród
24.02 godz. 19.00 Zajęcia plastyczne w Galerii MM

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

19.02 godz. 18.00 Klub Filmowy Lokator zaprasza: Stylistyczna precyzja – opartej na faktach historii – okiem Richarda Brooksa w filmie Z zimną krwią
20.02 godz. 10.00 Stowarzyszenie Trampolina, warsztaty dla pań: WIN/WIN –zabawa pzy gotowaniu nie wyklucza zabawy przy jedzeniu

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

15-26.02 10.00 - 14.00 Ferie zimowe w SDK
19.02 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika: Bieszczady. W krainie połonin i karpackiej buczyny. Spotkanie z Sebastianem Bielakiem

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

1-22.02 Wystawa malarstwa i litografii Zbigniewa Gorlaka
 

CHORZÓW W MEDIACH
 
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć